İçeriğe geç

YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama

  Yurtdışında bulunan TC vatandaşları oy kullanma hakkına sahiptir. Oy kullanmak için yurt dışı temsilciliklerine ve gümrük kapılarına gidebilirler. Buralarda oy kullanabilirler.

  YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama

  Seçmen kaydı sorgulama işlemi için Yüksek Seçim Kurulunun internet sitesine girebilirsiniz. Aşağıda ilgili bağlantı verilmiştir. Bu bağlantıda bulunan alana T.C. kimlik numaranızı girmeniz yeterlidir.

  YSK Yurtdışı Seçmen Sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.

  YSK Seçmen sorgulama işlemi için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  • Öncelikle yukarıda verilen bağlantıya tıklayın ve sorgulama sayfasına ulaşın.
  • Karşınıza Yurt İçi Seçmen Sorgulama sayfası çıkacaktır.
  • Bu sayfada sizden bazı bilgiler istenir.
  • Bu bilgiler TC kimlik numarası, seri no ve güvenlik kodudur.
  • Bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde girin.
  • Sorgula butonuna tıklayın.

  Sorgulama işlemi bu kadar kolaydır.

  Seçimde Yurtdışında Bulunan Vatandaşlar Nasıl Oy Verir?

  Oy verme işlemi sırasında seçmenin, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askerî kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden biri ile kimliğini tespit eder. Bu belgelerde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası yer almıyorsa temsilcilikçe veya nüfus müdürlüklerince verilmiş seçmeni tanıtacak nitelikte Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus kayıt örneğinin ibrazı gereklidir.

  Oy verme gün sayısı, Yüksek Seçim Kurulunca ilan edilen sandık kurulacak temsilciliklere göre değişmektedir. Seçim dönemlerinde temsilciliklerdeki oy verme süreleri, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığının www.ysk.gov.tr adresinde yayınlanmaktadır. Ayrıca, yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, YSK çağrı merkezinden(444 9 975) ya da https://secmen.ysk.gov.tr adresinde yer alan “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden bağlı bulunduğu dış temsilcilikte hangi tarihler arasında ve nerede oy kullanacağını öğrenebilmektedirler.

  Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullanabilmeleri için yurt dışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında sandık kurulmaktadır. Ayrıca temsilciliklerin fiziki imkânlarının yeterli olmaması durumunda kiralanacak yerlerde sandık kurulmaktadır. Sandık kurulan yerlerin bilgilerine www.ysk.gov.tr adresinden ulaşılabilir.