İçeriğe geç

Sodexo Bozdurma

  Sodexo yaygın olarak kullanılan bir yemek kartıdır. Bu kart ile yemek harcamaları karşılanır. Son dönemlerde yemek kartı hizmeti veren işletmeler, farklı sektörlerde de harcama yapılabilecek kartlar çıkartmışlardır. Sodexo’da bu kartlardandır. Akaryakıt, giyim, yeme içme, market, konaklama, turizm, kafe gibi sektörlerde, bakiyeleri miktarınca ve kartlarını çeşidine göre harcama yapabilirler. İşletmelerin çalışanları için verdikleri bu yemek kartı ile çalışanlar öğle yemeklerini istedikleri yerde kendileri seçerek yiyebilirler. Kartlarına yüklenen bakiye kadar kullanım hakları vardır. Çalışanlarının yemek masraflarını daha kolay takip edebilen işverenler bu kart ile kolaylıklara kavuşmaktadır. Diğer taraftan çalışanlar öğle yemeklerini seçebilme hakkını kazanmaktadırlar. Ancak bazı kişiler Sodexo kartlarına ait bakiyeyi nakit olarak çekmek isteyebilirler. Bunun için yapabileceklerinizi makalemizde anlatacağız.

  Sodexo Bozdurma Nasıl Yapılır?

  Sodexo kartınızdaki bakiyeyi bozdurmak istiyorsanız, kullanabileceğiniz bir yöntem vardır. Ancak dolandırılmamak için dikkatli olmanız gerekir. Sodexo kartınızda bulunan bakiyeyi bozdurmak için tek yapabileceğiniz bir esnaf ile anlaşmaktır. Esnaf ile anlaşarak parayı size vermesini rica edebilirsiniz. Bunun için tanıdığınız birisini bulmanızda fayda vardır. Yabancı bir esnaf bu konuda çekimser davranabilir. Sizi tanıyan birisi alışveriş yapmış gibi göstererek kartınızdaki nakiti çekebilir ve size verebilir. Bunun için azda olsa harcama yapmanız gerekir tabi ki. Önceden yemek kartları sadece yemek sektöründe geçerliydi ama artık giyim ve daha birçok sektörde alışveriş yapmak mümkündür. Böyle olunca da tanıdık bir esnaf bulmak daha kolay hale gelmektedir. Sodexo yemek kartının geçtiği sektörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeme – içme
  • Alışveriş (AVM)
  • Konaklama
  • Market
  • Akaryakıt
  • Turizm
  • Cafeler (Yeni)

  Sodexo kartınız ile market alışverişi yapabileceğiniz gibi, konaklama, akaryakıt, turizm gibi alanlarda da kullanabilirsiniz. Kartınızın çeşidine göre bu sektörler değişebilir. Yemek amacıyla verilen Sodexo kartlar hem yeme içme, hem de alışveriş amacıyla kullanılabilir.

  Kartınızda bulunan bakiyeyi bozdurmak gibi bir niyetiniz varsa oldukça dikkatli olmalısınız. Bunun normal bir yolu yoktur. Sodexo kartı veren şirket, bakiyeyi bozdurmak imkanı  vermemektedir. Karttaki parayı harcayabilmenin tek yolu türüne göre alışveriş yapmaktır. Ancak bu bakiyeyi bozdurmayı kafanıza taktıysanız ve ihtiyacınız varsa, tanıdık bir esnaftan yardım almaktan başka yolu yoktur. Esnaf ile konuşarak bakiyenizi nakite çevirebilirsiniz. Ancak bazı esnaflar bunun için komisyon isteyebilir. Komisyon oranı esnaf ile sizin aranızda belirlenebilir.