İçeriğe geç

Sodexo Paraya Çevirme Nasıl Yapılır?

  Sodexo yaygın olarak kullanılan bir karttır. Bu kart ile yemek harcamaları karşılanır. İşletmelerin çalışanları için verdikleri bu yemek kartı ile çalışanlar öğle yemeklerini istedikleri yerde kendileri seçerek yiyebilirler. Kartlarına yüklenen bakiye kadar kullanım hakları vardır. Çalışanlarının yemek masraflarını daha kolay takip edebilen işverenler bu kart ile kolaylıklara kavuşmaktadır. Diğer taraftan çalışanlar öğle yemeklerini seçebilme hakkını kazanmaktadırlar. Ancak bazı kişiler Sodexo kartlarına ait bakiyeyi nakit olarak çekmek isteyebilirler. Bunun için yapabileceklerinizi makalemizde anlatacağız.

  Sodexo Paraya Çevirme Nasıl Yapılır?

  Sodexo kartınızdaki bakiyeyi paraya çevirmek istiyorsanız, kullanabileceğiniz bir yöntem vardır. Ancak dolandırılmamak için dikkatli olmanız gerekir. Sodexo kartınızda bulunan bakiyeyi nakit olarak alabilmek için tek yapabileceğiniz bir esnaf ile anlaşmaktır. Esnaf ile anlaşarak parayı size vermesini rica edebilirsiniz. Bunun için tanıdığınız birisini bulmanızda fayda vardır. Yabancı bir esnaf bu konuda çekimser davranabilir. Sizi tanıyan birisi alışveriş yapmış gibi göstererek kartınızdaki nakiti çekebilir ve size verebilir. Bunun için azda olsa harcama yapmanız gerekir tabi ki. Önceden yemek kartları sadece yemek sektöründe geçerliydi ama artık giyim ve daha birçok sektörde alışveriş yapmak mümkündür. Böyle olunca da tanıdık bir esnaf bulmak daha kolay hale gelmektedir. Sodexo yemek kartının geçtiği sektörleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Yeme – içme
  • Alışveriş (AVM)
  • Konaklama
  • Market
  • Akaryakıt
  • Turizm
  • Cafeler (Yeni)

  Sodexo kartınız ile market alışverişi yapabileceğiniz gibi, konaklama, akaryakıt, turizm gibi alanlarda da kullanabilirsiniz. Kartınızın çeşidine göre bu sektörler değişebilir. Yemek amacıyla verilen Sodexo kartlar hem yeme içme, hem de alışveriş amacıyla kullanılabilir.

  Kartınızda bulunan bakiyeyi paraya çevirmek gibi bir niyetiniz varsa oldukça dikkatli olmalısınız. Bunun normal bir yolu yoktur. Sodexo kartı veren şirket, bakiyeyi paraya çevirme vermemektedir. Karttaki parayı harcayabilmenin tek yolu türüne göre alışveriş yapmaktır. Ancak bu bakiyeyi paraya çevirmeyi kafanıza taktıysanız ve ihtiyacınız varsa, tanıdık bir esnaftan yardım almaktan başka yolu yoktur. Esnaf ile konuşarak bakiyenizi nakite çevirebilirsiniz. Ancak bazı esnaflar bunun için komisyon isteyebilir. Komisyon oranı esnaf ile sizin aranızda belirlenebilir.