İçeriğe geç

Sosyal PTT Kart Nedir?

  Sosyal PTT kart sosyal yardımlardan faydalanmaya hak kazanmış olan muhtaç durumdaki vatandaşlara ödeme alabilmeleri için verdiği bir karttır. PTT burada aracı kurumdur. Yardım için başvuran vatandaşların başvuru yaptıkları kurum, kuruluş yada vakıflar ödemeyi PTT üzerinden yapıyorlarsa yardım alacak olan kişilere PTT ön yüklemeli kart verilir. Daha sonra bu kişiler yardım ödemeleri için kendilerine verilen Sosyal PTT kartlarını kullanırlar. PTT ön yüklemeli kart bir nevi sosyal kart olarak adlandırılabilir.

  Sosyal PTT kart sahipleri kendileri adına yatan yardım parası için sms ile bilgilendirilerler. Bilgi mesajından sonra PTT matik cihazlarından yada tüm bankalara ait atm cihazlarından paralarını çekebilir ve alışverişlerinde kullanabilirler.

  Sosyal PTT Kartı Kimler Alabilir?

  Sosyal PTT kartını yardıma muhtaç durumda olan kişiler alabilirler. Sosyal PTT kart almak için PTT’ye başvuru yapılmaz. Sadece yardım kuruluşları aracılığı ile başvuru yapan ve yardım almaya hak kazanan vatandaşlar gelip kendileri için düzenlenmiş olan PTT ön yüklemeli kartlarını alabilirler. Aranan şartlar yardım türü ve yardımı yapacak olan kurum, kuruluş ve vakıfların aradıkları kriterlere göre değişir. Bu konuda ayrıntılı bilgiyi sosyal yardım vakıflarından alabilirsiniz. Ancak maddi durumu yetersiz olan kişiler sosyal yardım için başvurabilirler.

  Sosyal PTT Kart Almak İçin Ne Yapılmalıdır?

  Kurum ve kuruluşlara sosyal yardım için başvuran muhtaç durumdaki vatandaşlar günlük ihtiyaçlarını idame ettirecek kadar kazancı olmayan kişiler yada çalışacak durumda olmadığı için ailesine bakamayan kişiler sosyal yardımlar için çeşitli kurum kuruluş yada vakıflara başvurarak yardım alabilirler. Durumlarını kanıtlayarak yardım başvurusu yapan kişilere yardıma hak kazanmaları durumunda düzenli olarak kuruma göre değişen miktarlarda yardım parası verilir. Bu yardımlar artık sosyal yardım kartları ile yapılmaya başlanmıştır. Yardım parasını PTT aracılığı ile veren kurum kuruluş yada vakıfların belirlediği kişilere PTT ön ödemeli kart verilir. Halk arasında sosyal kart olarak adlandırılabilir.

  Sosyal PTT Kart Almaya Hak Kazananlar Nereden Alabilir?

  Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak size en yakın PTT şubelerini bulabilirsiniz. Ayrıca pttmatiklerin nerede olduğunu da buradan sorgulayabilirsiniz.

  Size en yakın PTT şubeleri için tıklayınız.

  PTT matik cihazları dışında tüm bankaların ATM cihazlarını kullanmalarıda mümkündür.