İçeriğe geç

Temassız Kart Özelliği Nedir, Nasıl Kullanılır?

  Temassız kart özellikleri ve kullanımı sayesinde alışverişlerinizde ödemelerinizi çok kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Temassız kart ile ödeme yapmak için belli bir tutar harcama yapılması gerekir. Temassız ödeme yaptığınız zaman şifre girmeniz gerekmez. Bu sayede bir şey satın aldığınız zaman şifrenizi girmekle uğraşmanız söz konusu değildir. Zamandan tasarruf yaparak alışveriş yapmış olursunuz. İşlemlerde bankadan bankaya değişiklik göstermekle beraber belli bir işlem limiti bulunur. Limit müşteri bazında belirlenir. Bu sistem pos terminaline bağlı çalışır.

  Temassız Kart Özelliği Kullanımı Nasıl Olur?

  Temassız kart özelliklerinin kullanımı için ilk önce temassız okuyucunun kurulmuş ve aktif durumda olması gerekir. Ardından ekrana işlem tutarı ne ise onu yazın ve giriş tuşuna bazın. Daha sonra müşteri kartını okuyucuya yaklaştırır. Sonra pos ekranında onaylandı mesajı görülür. Temassız işlemlerde yapılması gerekenler POS terminali ekranı ile yönlendirilir. Temassız işlemler için okuyucu işlem limitleri kartı veren banka tarafından belirlenecektir. Bu limit her müşteri için farklı olabilir. Temassız kart işlem limitleri dolması halinde kart ile temassız işlem yapmak mümkün değildir. Böyle bir durumda karıtn okuyucuya takılarak normal işlem yapılması gerekir.

  Temassız Kart Özelliğinde İşlem Nasıl İptal Edilir?

  Temassız kart ile yapılan işlemi iptal etme için pos terminali üzerine bulunan iptal tuşuna basılması gerekir. Karşınıza sıra no giriş ekranı gelir. Bu ekranın alt kısmında bulunan satırda kart okutunuz mesajı buunur. Slipin basılmsı halinde sıra no bilgisi girilir. Eğer slip henüz basılmadıysa, kart posun manyetik şeridinden alınarak çip okuyucu kısmına konulur. Pos okutularak kartla o gün yapılan bütün işlemler görünür.

  Temassız Kart Özelliği Kullanılırken Slip Basılır mı?

  Temassız kart özelliğini kullanırken slip basılması zorunlu olmamakla birlikte tercihe bağlı bir durumdur. Genellikle iş yeri nüshası basılır. Kart sahibi için slip basılacaksa bundan önce sorulur. Belli bir tutara kadar slip basmama özelliği bulunur. Bütün bu ayarları yapmak için telefonlarınızdan bankanız  ile iletişime geçmeniz gerekir. emassız kart kullanarak işlem yaptığınız zaman, bu işlemlerin üye iş yerlerine herhangi bir ek maliyeti bulunmaz.

  Her Kredi Kartında Temassız Kart Özelliği Bulunuyor mu?

  Kartlarda temassız kredi kartı özelliği bulunmak zorunda değil. Yalnızca temassız kart özelliğine sahip olan karlar ile işlem yapmak mümkündür. Eğer kartınızın temassız özelliği varsa üzerinde temassız kart sembolü bulunacaktır. Bu şekilde kartınızın temassız özelliği olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Temassı kart özelliğini kullanarak yaptığınız harcamalarda yine puan kazanmaya devam edebilirsiniz. Fakat temassız kart işe işlem yapılması halinde kazanılan puanların harcanması söz konusu değildir. Temassız kart ile yapacağınız harcamalarda taksit özelliğini de kullanamazsınız.

  Temassız Karta En Fazla Ne Kadar Para Yüklenebilir?

  Temassız karta para yükleme bankadan bankaya göre limitlerinde değişiklik vardır. Bank kartta en fazla 100 TL (ortalama) bulundurmak mümkün olur. Dilerseniz bu alt limiti bankanız ile görüşerek değiştirebilirsiniz. Kartınızı kullanarak otomatik fatura talimatı da verebilirsiniz. Dilediğiniz zaman verdiğiniz talimatı iptal da edebilirsiniz. İşlemi iptal etmek için banka ATM’lerini ziyaret edin. Ardından talimat işlemleri linkine tıklayın. Daha sonra otomatik fatura talimatına gelin. Buradan işlem iptali linkine tıklayın. Temassız kartta bulunan parayı nakit olarak çekmek mi istiyorsunuz? O halde daha önceden yüklenmiş olan tutarı çekebilirsiniz. Bunu yapmak için çalıştığınız bankanın size en yakın şubelerini ya da banka ATM’lerini ziyaret etmeniz yeterli olur. Dilerseniz aktarım da gerçekleştirebilirsiniz.