İçeriğe geç

Kart 79 Nedir? Nasıl Kullanılır?

  Günümüzde şehir içi toplu taşıma araçlarında ödeme yapmak için elektronik akıllı kartlar kullanılmaya başlanmıştır. Bu kartlara yolculuktan önce yüklenen bakiye ile bakiye bitene kadar toplu taşıma araçları ile yolculuk yapılabilir. Ödeme kart ile yapıldığı için para verme, para üstü alma gibi işlemler olmuyor ve bu sayede ödeme aşaması kolay ve hızlı bir şekilde yapılıyor.

  Kart79 Kilis ilinde kullanılan akıllı ulaşım kartıdır. Kilis Belediyesi’ne bağlı toplu taşıma araçlarında ve Özel halk otobüslerinde kullanılabilen şehir içi ulaşım kartıdır. Kart79’u kart okuma cihazlarına yaklaştırarak temassız şekilde kolayca ödeme yapabilirsiniz. Hızlı, ekonomik ve pratik kullanımı vardır.

  Kart79 Tipleri Nelerdir?

  Kart79’un 4 farklı tipi vardır. Sizin için uygun olan kartı alarak şehir içi toplu ulaşım hizmetinden faydalanabilirsiniz. Kart79 tipleri şu şekildedir:

  • Tam Kart – Siviller için kullanılan karttır.
  • İndirimli Kart – Öğrencilere özel kişiselleştirilmiş karttır.
  • Serbest Kart79 -65 yaş üstü, engelli, refakatçi, basın mensubu, şehit yakınları, gazi ve gazi yakınlarına ücretsiz biniş yaptığı karttır.
  • Kullan-at Bilet – İsteyen her birey alabilir. İçindeki bakiye 3 binişliktir, bittiğinde kullanılamaz.

  Kart79 Nasıl Kullanılır?

  Tam, İndirimli ve Serbest Kart79ların kullanımı oldukça pratiktir. Herkesin kullanabileceği şekilde kolaydır. Kilis ilinde toplu taşıma araçlarına binmek için kullanılan bu kartı istasyonlarda yada toplu taşıma araçlarında bulunan kart okuma cihazlarına yaklaştırmanız yeterlidir. Cihaz kartı algılayarak işleminizi gerçekleştirecektir. Kartınızı okuttuğunuzda teyit sesi gelmesini bekleyin ve sesi duyduktan sonra çekin. Kartınızın tipine göre belirlenen yolculuk ücreti bakiyenizden düşecektir.

  Kartınızda kalan bakiyeyi de kart okuma cihazlarının ekranında veya kart79.com.tr internet sayfasında yer alan Bakiye Sorgulama seçeneği ile görebilirsiniz.

  Kart79 Kullanım Önerileri Uyarılar

  Kart79’unuzu sorun yaşamadan kullanabilmeniz için uygulamanız gereken tedbirler vardır. Bu tedbirleri kart79.com.tr adresinde anlatıldığı gibi doğrudan sizinle paylaşıyoruz.

  • Kart79 kartlarınızı doğrudan güneş ışığı altında bırakmayınız. Kart79’un çalışma sıcaklığı -20 derece ile 50 derece aralığındadır. Kart79’u, ısı kaynaklarından uzak tutmalısınız.
  • Kart79 ÇeşitleriKart79, cep telefonu, telsiz, televizyon gibi elektro-manyetik alanlardan etkilenmez.
  • Kart79 ÇeşitleriKart79 yüzeyini temizlemek için yumuşak bir bez kullanınız. Yüzeye kolonya, alkol, tiner gibi aşındırıcı ve çözücü kimyasallar uygulamayınız.
  • Kart79 ÇeşitleriKart79 delinme, kesilme, sürtünme, yırtılma, kart yüzeyine sert bir darbenin etki etmesi, katlama, eğme veya bükme durumlarında kullanılamaz duruma gelebilir.
  • Kart79 ÇeşitleriKart79 kartınızı eğilme veya kırılmayı engelleyecek bir koruyucu kap veya kılıf olmadan taşımayınız.