İçeriğe geç

Yeşil Kart Sorgulama

  Yeşil kart sağlık hizmetlerinden faydalanamayacak durumda olan vatandaşlara devlet tarafından verilen karttır. Bu kart ile vatandaşlar sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak faydalanabilirler. Yeşil kart için başvuru yapılabileği gibi bazı kişiler doğal olarak bu kartı almaya hak kazanırlar. Maddi durumu yetersiz tüm vatandaşlar başvurmaları halinde yeşil kart alabilirler. Yeşil Kart sayesinde ilaç desteği ve tedavi desteği alırlar. Bu sayede sağlık sorunu yaşamaları durumunda sıkıntı yaşamazlar. Yeşil kart başvurusu yaptıktan sonra size çıkıp çıkmadığını öğrenmek için bazı yöntemleri kullanabilirsiniz. Makalemizin devamında bu yöntemler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

  Yeşil Kart Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yeşil kart başvuru sonucu sorgulama ve yeşil kart ile ilgili bazı sorgulama işlemleri için kullanılabilecek yöntemler şu şekildedir:

  • E-Devlet ÜzerindenYeşil Kart Sorgulama
  • SGK’ya Giderek Yeşil Kart Sorgulama
  • Telefonla Arayarak Yeşil Kart Sorgulama

  E-Devlet ÜzerindenYeşil Kart Sorgulama

  e-devlet sistemi üzerinden yeşilkart başvurunuzu takip edebilir, sorgulayabilirsiniz. Yeşil kart başvurusu sonrası durumu takip etmek ve sorgulama yapmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

  Sorgulama sonucunda ’60/c1 primi hazine tarafından karşılanmaktadır’ mesajını görmeniz durumunda yeşil kartınız aktifleştirilmiş demektir. Ancak ‘0000 – Müstahaktır’  yazarsa aktif değildir.

  SGK’ya Giderek Üzerinden Yeşil Kart Sorgulama

  Size en yakın SGK’ya giderek yeşil kart sorgulama işlemi yapabilirsiniz. SGK görevlileri sizinle iletişim kurarak yeşil kart başvurunuzla ilgili son durumu paylaşabilirler. Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak merkez, bölge müdürlükleri ve canlı destek hattı hakkında bilgiler alabilirsiniz.

  SGK adresleri ve iletişim bilgileri için buraya tıklayınız.

  Telefonla Arayarak Yeşil Kart Sorgulama

  Alo 170 hattını arayarak yeşil kart başvurunuzla ilgili detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.  ALO 170 hattı ile canlı destek alma imkanınız vardır.