İçeriğe geç

Yurt Dışı Kredi ve Burs Sorgulama

  Kredi ve burs çoğu öğrencinin aldığı bir destektir. Eğitim hayatı boyunca maddi sıkıntı çekmeden öğrenimlerini görmek isteyen öğrenciler burs ve kredi için başvurabilirler. Yurt içinde olduğu gibi yurt dışında okuyan öğrenciler de öğrenim kredisi ve bursu için başvurabilirler. Başvuru sonrası kredi yada bursun çıkıp çıkmadığını ise sorgulayarak öğrenebilirler. Öğrenim kredisi almaya hak kazanan öğrenciler öğretim hayatları bitince belirlenen süre sonunda aldıkları öğrenim kredisini geri ödemek durumundadırlar. Burs ise geri ödeme yapılmayan bir destektir. Kendisine burs çıkan öğrenciler eğitim hayatları bittikten sonra geri ödeme yapmak zorunda değillerdir. Yurt dışında okuyan öğrencilerin kredi ödemelerinde bir takım kolaylıklar sunulur. Faiz oranları yada taksitlerde bazı kolaylıklar yapılır. Krediyi öderken zorluk çekilmemesi için kolaylık sunulur.

  Yurt Dışı Kredi ve Burs Sorgulama

  Yurt dışı kredi yada burs başvuru sonucunu sorgulamak online olarak yapılabilir. İnternet üzerinden yapılan sorgulama ile istediğiniz an istediğiniz yerde burs ve kredi başvuru sonucunuzu sorgulayabilirsiniz. Yurt dışı kredi ve burs sorgulama işlemi için e-devlet sistemini İzlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  KYK Öğrenim Kartkı Kredisi ve Burs Sorgulama işlemi için buraya tıklayınız.

  Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemi için ilk olarak yazımızın sonunda verdiğimiz linki tıklayınız. Linki tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Yurt dışı kredi-burs sorgulaması sayfasında sizden istenen temel bilgiler ise şu şekildedir:

  • TC kimlik numarası.
  • Aile sıra no.
  • Cilt no.
  • Sıra no.

  Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri sırasında sizden istenen bilgiler bunlardır. Bu bilgileri belirtilen kutucuklara doğru şekilde girdikten sonra güvenlik kodunu da doğru girmelisiniz. Daha sonra “Ara” butonuna tıklayarak yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

  Yurt dışı kredi-burs sorgulama işlemleri bu şekildedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi kredi ve burs başvuruları her sene belirli dönemlerde yapılmaktadır. Yurt dışı kredi-burs başvuruları için ise öğrenciler e-devlet şifresine ihtiyacı vardır. Eğer e-devlet şifreniz yoksa Türkiye’deki herhangi bir PTT şubesinden ya da yurt dışındaysanız Konsolosluklardan ya da Büyükelçiliklerden e-devlet şifresini temin edebilirsiniz. Daha sonra ise başvuru tarihleri içerisinde sistem üzerinden burs ve kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden istenen bilgileri doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olmalısınız. Yanlış bilgilerden dolayı hata meydana geldiğinde bu kötü sonuçlanabilir.