İçeriğe geç

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Doğum Yardımı

  Türk vatandaşı olanlara ve Mavi kart sahiplerine verilen bir yardımdır. Yardımın alınabilmesi için anne yada babanın Türk vatandaşı yada Mavi kartlı olması gerekir. Doğum yardımı almak için doğumun canlı olarak gerçekleşmiş olması gerekir. Yaşayan bebek için verilir. Doğum yardımı 15.05.2015 tarihinden sonra verilmeye başlanmıştır. Doğum yardımı çocuğun kaçıncı çocuk olduğuna bağlı olarak belirlenir. Doğum yardımının başvurusu ile birlikte hesaplanması ve ödenmesi için anne ve babanın ikisinin de sağ ve Türk vatandaşı olmasını gerektirir. Ayrıca Mavi kartlı olanlarda da şart böyledir. Annenin doğumda vefat etmesi halinde doğum yardımı parası baba üzerinden yapılır ve babaya teslim edilir. Çocuğun sağ olması esas alınır. Doğum sağ gerçekleşmiş ve çocuk yaşıyorsa doğum yardımı alınabilir.

  Doğum Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum yardımı başvurusu yapmak için canlı doğum olması gerekir. Çocuk doğduktan sonra nüfus müdürlüğüne ‘Doğum yardımı başvuru dilekçesi’ doldurulup verilir. Şahsen doldurulup imzalanması gerekir. İadeli taahhütlü posta yada kargo yolu ile yapma imkanınız da vardır. Başvuruyu Aile çalışma ve sosyal hizmetler il müdürlüklerine yada sosyal hizmet merkezine yapabilirsiniz. Tüm doğum yapanlar aynı şekilde başvuru yaparlar ancak kamuda çalışanlar çalıştıkları kuruma başvururlar. Yurtdışında yaşayanlar ise büyükelçilik yada konsolosluklara başvururlar. Doğum yardımı başvurusu anne tarafından yapılır ancak eğer baba kamuda çalışıyorsa başvuru babanın çalıştığı kuruma yapılmalıdır.

  Doğum Yardımı Ne Zaman ve Nereden Alınır?

  Doğum Yardımı için başvuru yaptıktan sonra başvurunu Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girilmesi beklenir. Girildikten sonraki ayı takip eden ay içerisinde PTT’ye yatırılır. Hak sahipleri PTT işyerlerine giderek doğum parasını çekebilirler. Doğum yardımı her ay yatmaz. Sadece bir kereye mahsus verilen bir yardımdır. Çocuk doğduktan sonra bir kere olacak şekilde yatırılır ve bir daha verilmez.

  Doğum Yardımı Ödemesi Ne Kadar Sürede Alınmalıdır?

  PTT’ye yatırılan doğum parasının bir yıl içinde alınması gerekir. Eğer hak kazanılan doğum parası bir yıl içinde alınmazsa bu ödemeler iade edilir. Kazanılan hak iptal olur. Bu yüzden doğum yardımının hemen alınmasında fayda vardır. Size en yakın PTT işyerlerinin adresi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  Tüm üye işyerlerini görmek için tıklayınız.