İçeriğe geç

PTT Doğum Parası Sorgulama

  Doğum yapan bayanlara verilen doğum parası bebek doğup kimliği çıkarıldıktan sonra başvurularak alınır. Doğum parası devlet tarafından verilen bir destektir. Doğum parası başvurusu Aile ve Çalışma Sosyal Hizmetler Bakanlığına yapılır. Doğum parası desteği bakanlık tarafından başvurusu kabul edilenlere verilir. Doğum parası almak için gereken şartlar; Türk vatandaşı olmak yada mavi kart sahibi olmak, Anne yada babanın Türk vatandaşı olması yada mavi kart sahibi olması, canlı doğum olmasıdır. Bu şartlar karşılanıyorsa doğum parası verilir. Doğum parasının miktarı çocuk sayısı ve kaçıncı çocuk olduğuna göre belirlenir. Doğum yardımı bir kere yapılır, her ay devam etmez.

  Ptt Doğum Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

  Doğum parası sorgulama işlemini PTT üzerinden yapmak isteyenler aşağıdaki yöntemleri kullanabilir. Bu yöntemlerin detayları makalemizin devamında vardır.

  • Ptt İşyerlerinden PTT Doğum Parası Sorgulama
  • PTT Müşteri Hizmetlerini Arayarak Ptt Doğum Parası Sorgulama

  Ptt İşyerlerinden PTT Doğum Parası Sorgulama

  Doğum parası başvurusu yapıldıktan sonra onay görüp ödemesi yapılırsa, Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girildiği ayı takip eden ay içerisinde PTT’ye yatar. Hak sahipleri PTT işyerlerinden herhangi birine giderek isimlerine yatırılan doğum parasını alabilirler. Doğum parası anne üzerinden yatırılır. Ancak anne vefat etmişse baba üzerinden alınabilir.

  Başvuru sonrası doğum paranızın yatıp yatmadığını sorgulamak ve doğum parasını çekmek için PTT işyerlerine giderek bilgi alabilirsiniz. PTT işyerleri bir çok yerde vardır. Size en yakın PTT işyerinin adres ve diğer iletişim bilgileri için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz il ve ilçeye göre sorgulama yapabilirsiniz.

  Tüm üye işyerlerini görmek için tıklayınız.

  PTT işyerine isim ve TC kimlik numaranız ile başvurarak doğum paranızın yatıp yatmadığını öğrenebilir ve yattıysa çekebilirsiniz.

  PTT Müşteri Hizmetlerini Arayarak Ptt Doğum Parası Sorgulama

  PTT’ye ait çağrı merkezi size bu konuda yardımcı olabilir. Çağrı merkezini arayarak doğum parasının yatıp yatmadığını kontrol edebilirsiniz. Böylece şubeye boşuna gitmemiş olursunuz. Eğer doğum paranız yattıysa size en yakın PTT işyerine giderek doğum paranızı çekebilirsiniz. PTT çağrı merkezi numarası aşağıda verilmiştir.

  PTT müşteri hizmetleri numarası : 444 1 788

  Bu numarayı arayarak doğum parası hakkında bilgi alabilirsiniz.