İçeriğe geç

aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu

  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafında verilen doğum parası Türk vatandaşı ve Mavi Kart sahiplerine verilir. Anne yada babanın Türk vatandaşı yada mavi kartlı olması gerekmektedir. Doğum yardımı almak için gereken diğer şart ise bebeğin canlı olmasıdır. Doğumun canlı gerçekleşmesi doğum parası almak için gereklidir. Anne doğum sırasında vefat ederse doğum parası baba üzerinden alınabilir.

  Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Doğum parası almak için başvurmak istiyorsanız önce bebeğinizin nüfus cüzdanını çıkarmanız gerekiyor. Sonra nüfus müdürlüğüne dilekçe vermelisiniz. Doğum yardımı başvuru dilekçesi olarak geçen dilekçeyi doldurup başvurunuzu yapabilirsiniz. Ayrıca başvuru dilekçesini iadeli taahhütlü olarak posta yada kargo ile gönderebilirsiniz. Başvuru dilekçesi Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yada Sosyal Hizmet Merkezine verilebilir.

  Eğer kamuda çalışan birisi iseniz sizin başvurunuzun çalıştığınız kuruma vermeniz gerekir. Baba kamuda çalışıyorsa yine aynı şekilde çalışılan kuruma başvuru yapılması gerekir. Yurtdışında bulunanlar ise başvuru dilekçesini büyükelçilik yada konsolosluklara yapmak zorundadırlar.

  aile.gov.tr Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

  aile.gov.tr internet sitesi üzerinden doğum parası başvurusu yapılmamaktadır. Başvurular, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır. Bebeğin nüfus kaydı yapıldıktan sonra doldurulacak başvuru formu yukarıda belirtilen noktalara teslim edilmelidir. İadeli taahhütlü olarak posta yoluyla da gönderilebilir. Ancak online olarak başvuru oluşturalamamaktadır.

  Doğum Yardımı Ne Zaman ve Nereden Alınır?

  Doğum Yardımı için başvuru yaptıktan sonra başvurunu Doğum Yardımı Sistemine (DYS) girilmesi beklenir. Girildikten sonraki ayı takip eden ay içerisinde PTT’ye yatırılır. Hak sahipleri PTT işyerlerine giderek doğum parasını çekebilirler. Doğum yardımı her ay yatmaz. Sadece bir kereye mahsus verilen bir yardımdır. Çocuk doğduktan sonra bir kere olacak şekilde yatırılır ve bir daha verilmez.

  PTT’ye yatırılan doğum parasının bir yıl içinde alınması gerekir. Eğer hak kazanılan doğum parası bir yıl içinde alınmazsa bu ödemeler iade edilir. Kazanılan hak iptal olur. Bu yüzden doğum yardımının hemen alınmasında fayda vardır. Size en yakın PTT işyerlerinin adresi için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

  Tüm üye işyerlerini görmek için tıklayınız.