İçeriğe geç

Doğum Parası Nasıl Alınır?

  Devlet doğum yapan ve çocuk sahibi olan ailelere doğum parası adı altında yardım vermektedir. Gerekli mercilere başvurulduğunda banka hesabına para yatırılır. Doğum parası bir kereye mahsus yatırılır. Kişi kendisi çalışıyorsa kendisine, eşi çalışıyorsa eşine verilir.

  Doğum yardımından kimler faydalanabilir?

  Doğum Yardımı, TC vatandaşı ve mavi kart sahibi olan kişilere verilir. Anne ve babadan herhangi birisinin bu şartları karşılaması yeterlidir. Doğum Yardımı, 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için verilir. Önce doğanları kapsamamaktadır. Kaçıncı çocuk olduğuna göre yardım miktarı değişiklik gösterir. Bu yüzden ödeme miktarı belirlenirken kaçıncı çocuk olduğunu hesaplamak için bu tarihten önce doğan çocuklar dikkate alınır.

  Doğum yardımından faydalanmak için ne yapılması gerekir? Nasıl Başvurulur?

  Doğum yardımı başvurusu yapmak için, canlı doğum yapmış olmanız gerekir. Nüfus müdürlüğüne gidip kimlik işlemlerini yaptıktan sonra “Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesini” eksiksiz olarak doldurup, imzalamanız gerekir. Sonra kendiniz yada iadeli taahhütlü posta, kargo yöntemleriyle bu belgeyi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmet Merkezlerinden birisine vermeniz gerekir.

  Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışıyor iseniz bu başvuruyu çalıştığınız kuruma yapmalısınız. Yurtdışında yaşayanlar ise Büyükelçilik ve Konsolosluklara başvurmalıdırlar. Yurtdışında yaşayanlar eğer doğum sonrası Türkiye’de bulunuyorlarsa herhangi bir Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü ya da Sosyal Hizmet Merkezine başvurmaları mümkündür.

  Doğum Yardımı miktarı ne kadardır?

  Doğum yardımı miktarı çocuk sayısına göre değişmektedir. Belirlenen tutarlar bu sene şu şekildedir:

  • Birinci çocuk için 300 TL,
  • ikinci çocuk için 400 TL,
  • üçüncü ve sonraki çocukları içinse 600 TL

  Bu miktarlarda bir defaya mahsus olmak üzere yardım alabilirsiniz.

  Kamu işçilerine, kurumlarından aldıkları doğum yardımı miktarı düşülerek kalan miktar ödenir. Kurumdan bu miktarlardan fazla yardım alıyorlarsa, doğum yardımı ödemesi alamazlar.

  Doğum Yardımı ödemelerini nereden ve ne zaman alabiliriz?

  Doğum Yardımı almaya hak kazananlar ödemeleri başvurunun sisteme girildiği ayı takip eden ay içinde alabilirler. Bu tarihte PTT işyerine giderek doğum yardımı parasını çekebilirler.

  Doğum Yardımı her ay mı yapılacaktır?

  Doğum yardımı her doğumda bir kereye mahsus yapılır. 15.05.2015 tarihi sonrasında doğan yada doğacak her bir çocuk için bir kere yardım ödemesi yapılır.