İçeriğe geç

Akbil HES Kodu

  Corona virüs hayatımıza girdiğinden bu yana, bütün ülkeler kendilerince önlemler almaya çalışmıştır. Pandemi ilan edilen bu hastalığın daha fazla yayılmaması için alınan bu kararlara artık şehir içi ulaşımda HES kodu zorunluluğu da getirildi. Öyle ki Türkiye’de bulunan bütün şehirlerde şehir içi toplu taşıma araçlarına binmek isteyen vatandaşlar mutlaka akıllı kartlarına yada ödemeyi yaptıkları kartlarına HES kodlarını eşleştirmek zorundalar.

  Belediyeler gerekli hazırlıkları tamamladıktan sonra uygulamaya geçilmektedir. İstanbul da artık bu uygulamaya geçmiş durumdadır. İstanbullu vatandaşların toplu ulaşım araçlarını kullanabilmek için akbillerine HES kodu yüklemeleri gerekiyor. Akbil ile HES kodu eşleştirmesini yapmayan vatandaşlar ulaşımdan faydalanamayacak.

  Akbil HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

  HES kodu zorunluluğunun amacı, virüs taşıyan ve evde karantinada olması gereken insanların toplum içinde gezmelerini engellemektir. Artık birçok kurum ve kuruluşa girişlerde, şehir içi ve şehirlerarası ulaşımda HES kodu istenmektedir. HES kodu eşleştirme işlemi için önce HES kodu alınması gerekmektedir.

  • Hayat Eve Sığar Uygulaması ile HES Kodu Alma

  HES uygulamasını akıllı telefonunuza indirdikten sonra HES Kodu İşlemleri bölümünden giriş yapıp, HES Kodu Oluştur düğmesine tıklayın. Buradan HES kodunuzu oluşturup alabilirsiniz.

  • SMS ile HES Kodu Alma

  Telefonunuzun mesaj kısmına gelip HES yazın, sonra aralarında boşluk bırakacak şekilde T.C kimlik numarasını, Türkiye Cumhuriyeti Kimliğinde bulunan seri numarasının son 4 hanesini ve kod paylaşım süresini yazın ve 2023’e kısa mesaj (SMS) yollayın. Kodunuz size gönderilecektir.

  • E-Devlet ile HES Kodu Alma

  E-devlet sistemi daha önce kurum ve kuruluşlara giderek yapabileceğimiz bir çok işlemi artık daha pratik bir şekilde yapmamıza olanak sağlıyor. E -devlet sistemini kullanarak HES kodunuzu almanız mümkündür.

  Akbil HES Kodu Eşleştirme İşlemi Nasıl Yapılır?

  HES kodunuzu aldıktan sonra artık Akbil HES kodu eşleştirme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Eşleştirme işlemi için aşağıdaki adımları eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir.

  • İlk önce İstanbul Kartın resmi internet sayfasında bulunan ilgili sayfaya girin. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak gidebilirsiniz.

  İstanbul kart kişiselleştirme sayfası için tıklayınız.

  • Bu sayfada sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun. Sizden istenen bilgiler şu şekildedir: Kimlik numaranız, ad soyad bilginiz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, kart numarası, telefon numarası.
  • Bu bilgileri tam ve doğru şekilde girdikten sonra doğrulama kodu ve onaylanacak alanları seçtikten sonra kaydet düğmesine basın.

  Bu işlemleri tamamladıktan sonra toplu ulaşım hizmetinden faydalanabilirsiniz. Tabi ki karantina da olmanız gerekmiyorsa. Öyle bir durumda kartınız kullanıma kapalı olacaktır.