İçeriğe geç

Araç Borç Ödeme Nasıl Yapılır?

  Araç sahiplerinin belli dönemlerde ödemesi gereken vergiler vardır. Bunların dışında geçtikleri otoyol yada köprüler için ödeme yapmaları gerekebilir. Ayrıca bazı dönemlerde ceza alma ihtimali de mevcuttur. Bu ödenmesi gereken borçları nerede nasıl ödeyebileceğinizi makalemizde yazarak sizleri aydınlatmaya çalışacağız. Borç ödeme işleminden önce ne kadar borcunuz olduğunu yada borç olup olmadığını görmek için araç borç ödeme işlemi yapmalısınız.

  Araç Borç Sorgulama Nedir?

  Araç borç sorgulama işlemi ile aracınıza ait haberiniz olmayan bir borç varsa bunu öğrenebilirsiniz. Gerekli durumlarda ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Araç borç sorgulama ve ödeme işlemlerinizi internet üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz. Bir yere gitmeye ve başvurmaya gerek kalmadan borç durumunuzu görebilirsiniz.

  Ödemeniz gereken vergiler yada aldığınız cezalar nedeni ile aracınıza ait borçlarınız oluşabilir. Bu borçları vaktinde ödeyerek gecikme faizine girip artmadan kurtulabilirsiniz. Ayrıca bazı durumlarda erken ödeme yapılan cezalar için indirimler uygulanmaktadır. Aracınıza ait borçların nedenleri şunlar olabilir:

  • Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu
  • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) geçiş ihlali borçları
  • Trafik Cezası Borçları
  • Otopark Borçları

  Bu nedenlerden herhangi birisi için borç durumunuz oluşması durumunda ödemek için, aşağıdaki başlıklara göz atarak bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Motorlu Araç Vergisi (MTV) Borcu Nasıl Ödenir?

  Bütün araç sahiplerinin ödemesi gereken bu vergi, yılda iki kere olmak üzere alınmaktadır. Ocak ve Temmuz aylarında alınan bu verginin ödemesini yapmak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sayfasında bulunan borç sorgulama işleminden sonra karşınıza ödemeniz gereken borç miktarı ve son ödeme tarihi çıkacaktır.
  • Bu sayfadan kredi kartınız ile ödeme yapabilirsiniz.

  Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Borcu Nasıl Ödenir?

  PTT’nin HGS için oluşturmuş olduğu internet sayfasını kullanarak hızlı geçiş sistemi borcunuzu ödemeniz mümkündür. Bunun için öncelikle aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ilgili sayfaya ulaşmalısınız.

  PTT HGS sorgulama sayfası için tıklayınız.

  Daha sonra kredi kartınız ile ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  Trafik Cezası Borcu Nasıl Ödenir?

  Trafik cezası aldıysanız bunun ile ilgili bilgiyi e-devlet internet sitesinde bulunan Emniyet Gelen Müdürlüğü bölümünden ulaşabilirsiniz. Bu sayfadan borcunuzu görerek, kredi kartınız yardımıyla ödeme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

  E-devlet internet sitesine giriş yapmak için buraya tıklayınız.

  Otopark Cezası Ödeme İşlemi Nasıl Yapılır?

  Yanlış park sonucu ceza aldıysanız öncelikle aracınızın nereye çekildiğini bulmanız gerekir. Bunu e-devlet üzerinden görebilirsiniz. Daha sonra kesilen cezayı aracınızın çekildiği otoparka giderek ödeyebilirsiniz.