İçeriğe geç

Trafik Cezası Sorgulama

  Aracınızla ilgili aldığınız cezalar trafik cezası olarak geçer. Bu cezaları vaktinde ödemeniz gerekir. Sizin haberiniz olmadan kesilebilen cezalar vardır. Mutlaka arada sorgulama yapmanız sizin için iyi olur. Trafik cezaları size bildirilir ancak herhangi bir sebepten bilgi size ulaşamayabilir. Böyle durumlarda trafik cezanızın var olup olmadığını mutlaka takip etmelisiniz. Karşınıza daha büyük miktarlarda cezalar çıkmaması için önemlidir.

  Trafik Cezaları Neler Olabilir?

  Aracınızla ilgili yaptığınız hata, kural ihlali yada geciken ödemeler trafik cezası olarak size geri döner. Eğer ödemeyi aksatırsanız yada yapmazsanız gecikme faizi uygulanır. Ödememeye devam ederseniz size uyarı gönderilir ve ödemeyi yapmanız istenir. Aracınıza ait borçların nedenleri şunlar olabilir:

  • Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) geçiş ihlali borçları
  • Trafik Cezası Borçları
  • Otopark Borçları

  Bu alanlara ait borcunuz olup olmadığını sorgulamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Otoyol geçişlerinde kullanılan HGS sistemi ile hızlı geçiş sağlanmaktadır. Bu teknoloji ile vatandaşlar geçiş sırası beklemeden ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler. Ödemeyi aracınızın üzerine yapıştıracağınız HGS etiketi ile yaparsınız.

  Hızlı Geçiş Sistemi borcu sorgulama işlemi nasıl yapılır?

  Otoyol ve köprü geçişlerini kullanırken HGS etiketinizde bakiye olmaması durumunda yetersiz bakiyeden dolayı ücret ödemeden geçilir. Bu ücret borç olarak sisteme kaydedilir. Borcunuzu sorgulamak için PTT HGS sayfasına giriş yapabilirsiniz.

  PTT HGS sorgulama sayfası için tıklayınız.

  Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yaptıktan sonra ”Geçiş İhlali Sorgulama” sayfasından borcunuzu görebilirsiniz.

  Trafik Cezası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Trafik cezanız ile ilgili bilgiye E-devlet sistemine giriş yaparak ulaşabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler şunlardır:

  • E-devlet internet sayfasına girin. Giriş yapmak için buraya tıklayınız.
  • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sistemden Emniyet Genel Müdürlüğünün sayfasına girin.
  • Ceza sorgula kısmına tıklayın ve borcunuzu buradan sorgulayın.

  Açılan pencerede borcunuzu anlık olarak görüntüleyebilir ve kart bilgilerinizi girerek ödeme yapabilirsiniz.

  Otopark Cezası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

  Park cezası almış iseniz, kesilen ceza için aracın çekildiği otoparka gitmelisiniz. Çekilen otopark bilgisine ulaşmak için E-devlet sistemini kullanabilirsiniz.