İçeriğe geç

T.C. ile Trafik Cezası Sorgulama

  Trafikte seyrederken uyulması gereken bir takım kurallar vardır. Bu kurallara uymayan kişiler ceza alırlar. Alınan cezalar kişiye bildirilir ve ödemesi beklenir. Ceza ödenmesi gereken sürede ödenmezse faiz işleyerek katlanır. Ancak trafik cezası ödemesi vaktinde yapılırsa indirimlerden faydalanmak mümkündür. Trafik cezanızın olup olmadığını yada var olan cezanızın durumunu öğrenmek için TC kimlik numaranızı kullanarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

  T.C. ile Trafik Cezası Sorgulama Yöntemleri Nelerdir?

  Kural ihlalleri, hatalar nedeniyle alınan trafik cezalarının vaktinde ödenmesi gerekir. Bu ödemeleri yapmak için yada trafik cezanızın durumunu öğrenmek için trafik cezası sorgulama işlemi yapmanız gerekir. Trafik cezası alma nedenleri trafik kurallarına uymama, hızlı geçiş sistemi geçiş ihlali borçları, otopark borçları gibi çeşitlendirilebilir. Trafik kurallarına uymama konusu oldukça geniştir. Kırmızı ışıkta geçiş, hız limitine uymama, hatalı sollama, hatalı park gibi bir çok sebep olabilir. Trafik cezanızın olup olmadığını sorgulamak için yapmanız gerekenler şunlardır:

  T.C. ile Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Borcu Sorgulama

  Hızlı Geçiş sisteminden geçerken HGS etiketinizin yada kartınızın yeterli bakiyede olması gerekir. Eğer bakiyeniz yetersizse ve ödeme alınamazsa geçişiniz nedeniyle ceza alırsınız. Bu sebeple kartınızın bakiyesini yeterli seviyede tutmanız önemlidir.

  HGS borcu sorgulamak için TC kimlik numaranızı kullanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz.

  Otoyol ve köprü geçişlerini kullanırken HGS etiketinizde bakiye olmaması durumunda yetersiz bakiyeden dolayı ücret ödemeden geçilir. Bu ücret borç olarak sisteme kaydedilir. Borcunuzu sorgulamak için PTT HGS sayfasına giriş yapabilirsiniz.

  PTT HGS sorgulama sayfası için tıklayınız.

  Bu sayfaya giriş yaptıktan sonra sisteme giriş yaptıktan sonra ”Geçiş İhlali Sorgulama” sayfasından borcunuzu görebilirsiniz.

  T.C. ile  Trafik Cezası Borç Sorgulama

  Genel trafik cezanızın olup olmadığını ve cezanızın miktarını öğrenmek için e-devlet sisteminde bulunan Emniyet Genel Müdürlüğünün sayfasını kullanabilirsiniz.

  • E-devlet internet sayfasına girin.

  e-devlet kapısı sistemine giriş yapmak için buraya tıklayınız.

  • T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Sistemden Emniyet Genel Müdürlüğünün sayfasına girin.
  • Ceza sorgula kısmına tıklayın ve borcunuzu buradan sorgulayın.

  Bu sorgulama sonrası borç durumunuzu görebilirsiniz.

  T.C. ile  Otopark Cezası Borç Sorgulama

  Aracınızın çekildiği otoparkı öğrenmek için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. e-devlet sistemine giriş yapıp otopark cezası diye aratabilirsiniz.