İçeriğe geç

Aydın Hes Kodu Tanımlama

  Koronavirüsten korunma tedbirleri kapsamında bir süre önce şehir içi toplu taşıma araçlarında da HES kodu kullanım zorunluluğu gelmiştir. Bu zorunluluk kapsamında Aydınlı vatandaşlar, Aykartlarına nasıl HES kodu yükleneceği sorusunu merak etmektedirler.

  Konuyla ilgili, Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu tarafından yapılan açıklamayı aynen paylaşıyoruz :

  “Aydın İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, Covid-19 tedbirleri kapsamında İl Merkezindeki Kamu Kurumlarının İl Müdürlüklerinde Çalışma Saatlerinin yeniden düzenlenmesine ve Valilik ile Kaymakamlık binalarına girişlerde vatandaşlara HES Kodu alma zorunluluğu getirilmesine karar vermiştir. Salgının yayılım hızının kontrol altına alınması ve şehiriçi trafik yoğunluğunun azaltılması amacıyla 21 Eylül Pazartesi gününden itibaren yalnızca kamu kurum ve kuruluşlarının il müdürlüklerinin bulunduğu ilimiz merkezinde geçerli olmak üzere mesai saatleri yeniden düzenlenmiştir. İzolasyon kurallarına ihlallere karşı daha etkin mücadele edebilmek açısından öncelikle Valilik ve Kaymakamlık binalarında daha sonra tüm kamu kurumlarında yaygınlaştırılmak üzere girişlerde vatandaşlarımıza HES Kodu alma zorunluluğu getirilmiştir”

  Aydın Hes Kodu Tanımlama

  Aydın ilinde hizmet veren halk otobüslerine halk arasında ‘Sarı civciv’ deniliyor. Bu otobüslere binişte kullanılan ulaşım kartlarına HES kodu yüklemek için gerekli zorunlu süre bitmiştir. Artık herkesin ulaşımda bu kodu tanımlamış olarak yola çıkmaları gerekiyor. Aykartınıza hes kodunuzu tanımlamadıysanız size yardımcı olacağız.

  Aydın Belediyesinden yapılan açıklama şu şekildedir:

  “Otobüslere (Sarı Civciv) binişte kullanmış olduğunuz kişiselleştirilmiş (fotoğraflı) kartınızın ya da tam kartınızın, HES kodunuz ve TC kimlik numaranız ile eşleştirilmesi 15.12.2020 tarihine kadar uzatılmıştır. HES kodunuzu; www.akillibiletim.com web sitesi üzerinden HES kodu kayıt formunu doldurarak Aykart’ınıza tanımlayabilirsiniz. Aykart’ınıza tanımlanacak olan HES kodunuzun geçerlilik süresi en az 12 ay olmalıdır. Sağlıklı günler dileriz.”

  Akıllıbiletim.com Hes Kodu Tanımlama

  Akıllıbiletim sayfasından hes kodunuzu Aykartınıza tanımlama işlemi için aşağıdaki adımları izlemeniz yeterlidir.

  • Öncelikle akıllıbiletim.com internet sitesine giriş yapınız.

  Akıllıbiletim.com’a gidebilmek için tıklayınız.

  • Bu sayfada bulunan uyruk, şehir, TC Kimlik numarası, ulaşım kart numarası, hes kodu, telefon numarası, eposta bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra onay alanını onaylayın.
  • Devam düğmesine tıkladıktan sonra Aydın HES Kodu tanımlama işleminizi tamamlamış olursunuz.