İçeriğe geç

BELBİM HES Kodu Eşleştirme

  BELBİM Nedir?

  BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. İstanbul toplu ulaşımını sağlayan Elektronik Ücret Toplama Sistemi’nin kurucusudur. Toplu ulaşım araçlarında ön ödemeli elektronik para kartı olarak kullanılan ‘İstanbulkart’ ile güvenli, kolay, hızlı ve konforlu ödeme imkânı sağlanmaktadır.

  İstanbulkart BELBİM tarafından geliştirilmiş bir şehir kartıdır. İstanbulkart elektronik ödeme dışında 28 farklı uygulamayı içinde barındırır. Toplu ulaşım araçlarında kullanılan ödeme sistemi, elektronik para sistemine dönüştürülerek, İstanbulkart adı altında hem toplu taşıma araçlarının ücretlendirilmesinde, hem de belediyenin sunduğu diğer hizmetlerde ödeme aracı olarak kullanılmasını sağlıyor.

  İstanbulkart Nedir?

  İstanbulkart BELBİM tarafından hayata geçirilen elektronik karttır. İçinde 28 farklı uygulama barındıran bir şehir kartıdır. İstanbulkart sadece toplu ulaşım araçlarında kullanılan bir ödeme kartı değildir. Ulaşım dışında farklı alanlarda da kullanılan bir elektronik para kartıdır. Bu özelliği ile nakit para olmasa da ödeme işlemi yapılabilir. Ödemeler daha kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. Bu dönüşüm ile İstanbulkart, alışverişlerde, taksilerde, ödeme merkezlerinde ve daha birçok alanda, nakit paraya dokunmadan harcama yapılabilmesini mümkün kılan bir alt yapıya sahip olmuştur.

  BELBİM HES Kodu Eşleştirme İşlemi Nereden Nasıl Yapılır?

  HES kodu pandemi döneminde hasta olan ve karantinada olması gerekirken dışarı çıkan kişilerin tespit edilebilmesi için uygulamaya konmuştur. HES kodunu artık kurum ve kuruluşlarda, şehir içi ve şehir dışı ulaşımda kullanmak zorunludur. Bunların dışında HES kodu isteyen özel kuruluşlar da mevcuttur. Size özel olan bu kod ile sağlık durumunuzu karşı taraf kolayca öğrenebiliyor.

  Şehir içi ulaşımda HES kodu zorunluğu getirildiği için akıllı ulaşım kartlarına HES kodu eşleştirme işlemi yapılması gerekiyor. Eşleştirme işlemi sayesinde toplu taşıma araçlarına binen herkesin risk grubunda olup olmadığı tespit edilir ve bu sayede salgının yayılma hızının önüne geçilmesi amaçlanır.

  BELBİM Hes kodu eşleştirme işlemi önce HES kodunuzu almalısınız. Daha sonra aşağıdaki bağlantıya tıklayarak karşınıza çıkan formu doldurmanız gerekir.

  BELBİM Hes kodu eşleştirme işlemi için tıklayınız.

  Formda size sorulan kimlik numaranız, ad soyad bilginiz, doğum tarihiniz, e-posta adresiniz, kart numarası, telefon numarası bilgilerinizi ve HES kodunuzu eksiksiz ve doğru bir şekilde girmeniz gerekir. Doldurduktan sonra kaydet düğmesine tıklayarak, BELBİM HES kodu eşleştirme işleminizi tamamlamış olursunuz.