İçeriğe geç

Burulaş HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

  Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından çıkarılan Bursa kart, Bursa ili içerisinde toplu taşıma araçlarında kullanılan ödeme kartıdır. Bu sistemle Bursalı vatandaşlar toplu ulaşım araçlarına binerken ödeme işlemini kolay, pratik ve hızlı bir şekilde yapabiliyorlar.

  Son dönemde dünyayı etkisi altına alan salgın nedeniyle ülkeler kendi çaplarında önlemler almaya başladı. Bu önlemler kapsamında Sağlık Bakanlığı karantinada ve risk grubunda olan vatandaşları takip edebilmek için HES kodu uygulamasını devreye sokmuştur. HES, Hayat Eve Sığar anlamına gelir. Şehir içi toplu ulaşım sistemlerine binerken HES (Hayat Eve Sığar) kodu kullanmak zorunlu olmuştur. Bu yüzden her şehrin belediyesi gerekli hazırlıklarını tamamladıktan sonra uygulamayı hayata geçirmeye başlıyor.

  Bursa Büyükşehir Belediyesinde gerekli hazırlıklarını tamamlamış durumdadır. Bursalı vatandaşların 19 Şubat tarihine kadar HES kodlarını alarak, ulaşım kartlarına tanımlamaları gerekiyor. Bursa’da toplu ulaşım kartlarının dağıtımından sorumlu Burulaş firması müşteri hizmet noktalarına gitmeden de internetten HES kodu tanımlama kolaylığı sunmuştur.

  Burulaş HES Kodu Eşleştirme Nasıl Yapılır?

  İnternet ortamında Burulaş HES Kodu Eşleştirme işlemi için yapılması gerekenler şu şekildedir:

  • Öncelikle Burulaş Hes kodu eşleştirme sayfasına girin. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

  Burulaş HES Kodu Eşleştirme Sayfası İçin Tıklayınız.

  • Bu sayfada bulunan T.C. kimlik no, ad, soyad, HES kodu, Bursakart no, cep telefonu ve  mail adresi bilgilerinizi eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduktan sonra onaylayın.
  • Bu işlemden sonra “Bursa Kartınıza HES kodu tanımlaması gerçekleştirildi.” mesajını alırsınız. Mesajı gördükten sonra tanımlama işleminiz bitmiştir. Artık toplu taşıma araçlarına binerken sorun yaşamazsınız.

  İnternet sitesi dışında kullanabileceğiniz bir diğer yöntemde Burulaş’ın müşteri hizmet noktalarına gitmektir. Size en yakın hizmet noktasına giderek Burulaş HES kodu tanımlama hizmetini alabilirsiniz.

  Eski Kart Sahibi Olanlar Ne Yapmalı?

  Eğer elinizde eski kart varsa ve onu kullanmaya devam ediyorsanız, yine HES kodu tanımlama işlemini yapabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler kartınızı sarı logolu yeni Bursakartlar ile değiştirmek yada eski kartınıza yükleme yaptıktan sonra aldığınız fişin üzerinde bulunan seri numarasını alarak HES kodunuzu eşleştirmektir.

  Şehir içi toplu taşıma araçlarından faydalanmak istiyorsanız son gün geçmeden HES kodu eşleştirme işleminizi mutlaka yaptırınız. Ulaşım sırasında otobüslere binememek sizi zor durumda bırakacaktır.

  HES kodu eşleştirme işlemini yaptırmayanlar dışında birde asıl amaç olan karantinada olması gereken vatandaşlar, evde kalmaları gereken günlerde dışarı çıkıp, toplu ulaşımdan faydalanmak isterlerse kartları uyarı verdiği için ulaşımdan faydalanamazlar. Bu yüzden sağduyulu davranarak hem halkın sağlığını tehlikeye atmamalı, hem de zor durumda kalmalarının önüne geçmeliler.