Yeni araç alan kişiler için gerekli olan boş plaka sorgulama işlemini bazen aracının plakasını değiştirmek isteyen kişilerde kullanır. Daha çok plakasını özel olarak seçmek isteyen, özel plaka almak isteyen kişiler yapar.

Boş Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Boş plaka sorgulama işlemi için yapılabilecek yöntemler şu şekildedir:

    • EGM aracılığı ile boş plaka sorgulama
    • SMS ile boş plaka sorgulama
    • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığı ile boş plaka sorgulama
    • E-Devlet ile boş plaka sorgulama

EGM Aracılığı ile Boş Plaka Sorgulama

Bazı araç sahipleri kendi istekleri doğrultusunda özel plaka almak isterler. Bunun için belli bir meblağ ödemeleri gerekir. Bu plakaların boşta olup olmadığını görmek için sorgulama yapmaları gerekir. Sorgulama işlemini yapabilmenin bir yolu Emniyet Genel Müdürlüğüdür. Bu işlemlere EGM bakar. EGM’ye giderek yada arayarak bilgi almak mümkündür. Ayrıca kullanılan plakalar hakkında detaylı bilgi almakta mümkündür.

Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine girerek plaka sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Bu hizmet henüz bütün ülkede kullanılamamaktadır. Birkaç şehir ile sınırlıdır. İnternetten boş plaka sorgulayabilmek için sehiradi.pol.tr adresine girebilirsiniz. Örn : ankara.pol.tr

Bu şekilde bulunduğunuz şehri yazarak ilgili sorgulama sayfasına ulaşmanız mümkündür. Plaka Tahsis İşlemleri sayfasına girmeniz yada site içinde aramanız yeterlidir.

SMS ile Boş Plaka Sorgulama

İstediğiniz bir plaka varsa sorgulamak için sms yöntemini kullanabilirsiniz. En pratik yöntem sms ile boş plaka sorgulama işlemidir. Bunun için ‘Detay plaka’ yazarak 5664’e mesaj atmanız gerekir. Örn: Detay 06 aaa 06

Bu mesajı attıktan sonra telefonunuza plaka ile ilgili bilgiler gelecektir. Plaka boşta ise herhangi bir mesaj gelmeyecektir. Böylece plakanın almaya uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

Sigortam 360 ile Özel Plaka Nasıl Sorgulanır?

Sigortam 360 internet sitesi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından açılan bir sitedir. Bu site plaka sorgulama dışında farklı hizmetlerde vermektedir. Siteye girdikten sonra karşınıza sorgulama alanı gelecektir. Bu alana plakayı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Yalnız bu sitede sorgulama yapabilmek için üye girişi yapmalısınız. Üye girişinden sonra belle bir meblağ karşılığında bilgilere ulaşabilirsiniz. Sigortam 360 ile yapacağınız sorgulamalar 8,75 TL olarak ücretlendirilir. Güncel fiyat bilgisi için sigortam.com adresine bakabilirsiniz.

Sigortam 360 internet sayfasına gitmek için tıklayınız.

E-Devlet ile Boş Plaka Sorgulama

E-devlet bir süre öncesine kadar boş plaka sorgulama hizmeti vermekteydi ancak yarattığı yoğunluk sebebiyle artık böyle bir hizmet vermemektedir. E-Devlet Kapısı’ndan sadece herhangi bir kişiye ait plakalar sorgulanabilmektedir.