Daha önce aracı var olan yada yeni araç alan kişiler için gerekli olan boş plaka sorgulama işlemini bazen aracının plakasını değiştirmek isteyen kişilerde kullanır. Özellikle plakasını kendi istediği şekilde seçmek isteyen kişiler özel plaka sorgulama işlemini yapmak isterler. Plakalarını daha anlamlı olmasını isteyen bu kişiler, kendileri için anlamlı olan harf yada rakamların bulunduğu plakaları almak isterler.

Özel Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer özel plaka istiyorsanız, bunun için öncelikle özel plaka sorgulama işlemi yapmalısınız. Bunun için şu yöntemleri kullanabilirsiniz:

    • EGM Aracılığı ile Özel Plaka Sorgulama
    • SMS ile Özel Plaka Sorgulama
    • Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi aracılığı ile Özel Plaka Sorgulama
    • E-Devlet ile Özel Plaka Sorgulama

EGM Aracılığı ile Özel Plaka Sorgulama

Özel plaka alma işlemini Emniyet Genel Müdürlüğü yönettiği için EGM’ye giderek plaka sorgulama işleminizi yapabilirsiniz. İstediğiniz plakanın boşta olup olmadığını size söyleyeceklerdir. Buradan istediğiniz plaka ile ilgili ayrıntılı bilgiye ulaşmanız da mümkündür.

Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğünün internet sitesine girerek plaka sorgulama işlemi yapabilirsiniz. İnternetten boş plaka sorgulayabilmek için sehiradi.pol.tr adresine girebilirsiniz. Örn : ankara.pol.tr

Bu şekilde bulunduğunuz şehri yazarak ilgili sorgulama sayfasına ulaşmanız mümkündür.

SMS ile Özel Plaka Sorgulama

Sms yöntemini kullanaka özel plaka sorgulama işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Oldukça kolay bir yöntemdir.

Bunun için ‘Detay plaka’ yazarak 5664’e mesaj atmanız gerekir. Örn: Detay 06 aaa 06

Bu mesajı attıktan sonra telefonunuza plaka ile ilgili bilgiler gelecektir. Plaka boşta ise herhangi bir mesaj gelmeyecektir. Böylece plakanın almaya uygun olduğunu anlayabilirsiniz.

Sigortam 360 ile Özel Plaka Sorgulama

Sigortam 360 internet sitesi, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından açılan bir sitedir.  Siteye girdikten sonra karşınıza sorgulama alanı gelecektir. Bu alana plakayı yazarak sorgulama yapabilirsiniz. Yalnız bu sitede sorgulama yapabilmek için üye girişi yapmalısınız. Belli bir ücret karşılığında istediğiniz bilgiye ulaşabilirsiniz. Sigortam 360 ile yapacağınız sorgulamalar 8,75 TL olarak ücretlendirilir. Güncel fiyat bilgisi için sigortam.com adresine bakabilirsiniz.

Sigortam 360 internet sayfasına gitmek için tıklayınız.

E-Devlet ile Özel Plaka Sorgulama

E-devlet bir süre öncesine kadar boş plaka sorgulama hizmeti vermekteydi ancak yarattığı yoğunluk sebebiyle artık böyle bir hizmet vermemektedir. E-Devlet Kapısı’ndan sadece herhangi bir kişiye ait plakalar sorgulanabilmektedir.