Çevreci Komşu Kart Nedir?

0

Komşu kart uygulaması ile, atık malzemeler geri dönüşüm için toplanıyor. Komşu kart ile vatandaşlar geri dönüşüm konusuna daha dikkat etmeye başladı. Çöpe atmadan topladıkları ambalajları, proje kapsamında paraya dönüştürebiliyorlar. Bu yüzden evlerde çıkan geri dönüşüm malzemelerini atmak yerine biriktiriyorlar. Bu atık malzemeleri atık toplama merkezlerine götürerek para ile satabiliyorlar. Bu atık malzemelerden kazanılan gelir ise yine vatandaşlar için kullanılıyor. Gelir belediyeye kalmıyor. Komşu Kart uygulaması Sıfır Atık Projesi ile uyumlu olduğu için oldukça kazançlı ve çevre dostu bir projedir.

Atık Fiyatları Nasıldır?

Ambalaj Atıkları (Kilogram Birim Fiyatı)

Cam 0.10 TL
Metal 0.60 TL
Plastik 0.80 TL
Kağıt 0.60 TL
Karışık 0.20 TL

Bitkisel Atık Yağ (Litre Birim Fiyatı)

1,5 TL

Elektronik Atıklar

Elektronik Atık grupları için tıklayın

1.Grup 78 TL
2.Grup 32 TL
3.Grup 13 TL
4.Grup 6,5 TL
5.Grup 5 TL
6.Grup 1,5 TL

 

Güncel atık fiyatları için buraya tıklayınız.

Kartı Aldıktan Sonra Yapılması Gereken İşlemler

Proje kapsamında atık malzeme getiren vatandaşlara Komşu Kart verilmektedir. Bu kartı aldıktan sonra yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  • Çevreci Komşu Kart’ınızı görevli personelden alın.
  • Teslim aldığınız kartı 3.maddedeki şifre adımlarını uygulayarak aktif edin.
  • Sisteme kayıtlı cep telefonunuzdan AKTIF yazıp boşluk bırakıp, kartınızın üzerindeki 16 haneli numarayı ekleyip, boşluk bırakıp, belirlediğiniz 4 rakamlı şifreyi tuşlayıp, 0850 988 99 99’a SMS göndererek şifrenizi oluşturabilirsiniz.
  • Çevreci Komşu Kart’ınıza, verdiğiniz atıklar TL olarak kartınıza yüklenir.
  • Çevreci Komşu Kart’ınızı pos cihazı bulunan tüm işyerlerinde kullanabilirsiniz.
  • Şifrenizi unutmanız halinde şifre işlemleri menüsündeki adımları uygulayabilirsiniz. Detaylı bilgi için 444 80 07 numaralı telefondan yardım alabilirsiniz.

Çevreci Komşu Kartlarında biriken TL’leri banka pos cihazı olan her yerde, online alışverişte harcayabilirsiniz. Ayrıca isterseniz ATM’lerden nakit çekebilirsiniz. Aşağıda belirtilen üye iş yerlerinden harcayarak özel indirimlerden faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıya tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

İndirimli üye işyerleri için tıklayınız. 

Atıklar Nasıl Teslim Edilebilir?

Ambalaj atıklarınız için mahallenizin toplama gününde ve saatinde atıklarınızı sokağınıza gelen atık toplama personeline teslim etmeniz yeterlidir. Görevli kartınıza TL’nizi yükleyecektir. Toplama saatini resmi internet sitesinden öğrenebilirsiniz.

Çevreci Komşu Kartı resmi internet sitesi için tıklayınız.

Bitkisel atık yağlar (5 litre sınırı bulunmaktadır.) ile Atık elektrikli ve elektronik eşyalar için 444 80 07 numaralı çağrı merkezinden randevu alarak atıklarınızı adresinizden almalarını sağlayabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz