İçeriğe geç

Mavi Kart Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Mavi kart özellikleri ve başvurusu sayesinde toplu taşıma kullanabilirsiniz. Doğuştan Türk vatandaşı olan kişiler Mavi kart sahibi olabilirler. Kartın kullanım koşulları UKOME tarafından belirlenir. Aylık olarak yükleme yapılması halinde abondan yani mavi kart sahibi olursunuz. Bir de kurumsal mavi kart olarak da bilinen harcırah kart da bulunmaktadır.

  İçindekiler

  Mavi Kart Almak için Başvuru Nasıl Yapılır?

  Mavi kart almak için başvuru yapmak isterseniz yapmanız gereken ilk şey online başvuru formunu doldurmaktadır. Bu formada fotoğrafınızı yüklemeli, kişisel bilgilerinizi girmelisiniz. Bilgiler girildikten sonra kart ücretini yatırmanız gerekir. Son adımda ödeme kredi kartı kullanarak yapabilirsiniz. EFT ya da havale gibi yöntemler ile ödeme yapılması mümkün değildir. Başvurunuzun durumunu kontrol etmek için üyelik sayfanızdan giriş yapmanız gereklidir. Dilerseniz başvurunuzu güncelleyebilirsiniz. Başvurunuzda bir problem olması halinde başvuru güncellemesi yapmak gereklidir.

  Mavi Kart Başvurusu Yaptıktan Sonra Kart Nasıl Teslim Alınır?

  Mavi kart başvurusu yaptıktan sonra kart teslim almak için 2 iş günü süre geçmesi gerekir. Üretimden sonra PTT kartı kargoya verir. PTT aracılığı ile adreslere teslim etmektedir. Başvuru sayfasından gerekli sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Sorgulama işlemi yapmak için barkod numarası kullanmanız gerekir. Eğer teslim yapılmasına rağmen adresinizde değilseniz, PTT şubesinde kartınızı toplam 1 hafta boyunca bekletir. Eğer kart alınmazsa, İkitelli Sanayi Metro İstasyonu’nda bulunan ofisten kartı temin edebilirsiniz.

  Mavi Kart Almak için Başvuru Sırasında Hangi Belgelerin Temin Edilmesi Gerekir?

  Mavi kart almak için başvuru sırasında gerekli olan belgeler başında üzerinde TC kimlik no bulunan kimlik kartı, evlilik cüzdanı, sürücü belgesi, pasaport gelir. Ayrıca son 6 ay içinde çekilmiş 1 tane güncel fotoğraf bulunması gerekir. Belgelerinizi tamamladıktan sonra başvuru merkezinde ödeme nakit ya da kredi kartı ile yapılabilir. Belgeleriniz ile birlikte İstanbulkart Başvuru Merkezi’ni teslim alabilirsiniz.

  Mavi Kart Almak için Ne Kadar Ücret Ödemek Gerekir?

  Mavi kart başvurusu için ödenmesi gereken ücret ilk defa için 10 TL’dir. Yenileme işlemlerinde de 10 TL ödenmesi gerekir. Eğer kart kayıp edilmişse 20 TL temin edilmesi gerekir. İlk usulsü kart kullanımında hem mavi kart aylık abonman ücreti ile birlikte kart bedeli ödenmesi gerekir. İki kere ya da daha çok usulsüz kullanım yapılması halinde 1608 sayılı kanunda belirilen idari para cezasının alt sınırının ödenmesi gerekir. Ayrıca kart bedeli temin edilecektir.

  Mavi Kart Çalıntı, Kayıp Bildirimi Nasıl Yapılır?

  Mavi kart çalıntı kayıp olması halinde bildirim yapmak için telefonlardan ALO 153’ün ödenmesi gerekir. Kart mutlaka kullanıma kapatılmalıdır. Eski kart 5 gün içinde kullanıma kapatılır. Yenilme işlemleri ancak İstanbul Kart Başvuru Merkezleri’nde yapılabilmektedir. Eğer kartınızın bir başkası tarafından usulsüz kullanıldığını öğrenirseniz, usülsüz kart kullanım ücreti ödenmesi zorunludur.

  Mavi Kart Bakiye Aktarımı Nasıl Yapılır?

  Mavi kart bakiye aktarımı yapma işlemi için, eğer kart çalışır durumda ise, yeni karta aında transfer yapılacaktır. Kart içinde bulunan bakiyenin nakit iade edilmesi mümkün değildir. İade işleminin gerçekleşmesi için ya sizin ya da bir yakınınıza ait bir banka hesabı ve IBAN bilgisi olması gerekir. Hesap sahibi mutlaka bir dilekçe vermelidir. Eğer dış etkenlerden dolayı Mavi kart kullanılamaz hale geldiyse de bakiye abonman için 5 gün sonrasında aktarılır. Kayıp durumlarında da bakiye aktarımı gerçekleştirmek için mutlaka başvuru merkezlerinin ziyaret edilmesi zorunludur. Bakırköt, Karaköy ve Kadıköy’de başvuru merkezlerinde işlemlerinizi halledebilirsiniz.