İçeriğe geç

EFT Nasıl İptal Edilir?

  EFT Nedir?

  EFT, “Elektronik Fon Transferi” kelimesinin kısaltmasıdır . İki farklı banka arasında yapılır. Resmi tatil olmayan günlerde banka çalışma saatleri arasında yapılabilir. Resmi tatil yada çalışma saatleri dışında yapılan işlemler sonraki işgününde işleme geçer.

  IBAN yada hesap numarasıyla yapılabilir. İnsanların IBAN yada hesap numarasını bankadan öğrenmeniz mümkün değildir. Bunu kişilerin kendilerinden öğrenebilirsiniz. Eğer bilmiyorlarsa bankaya kendileri başvurmalıdır. Hesap sahibi gerekirse müşteri hizmetleri ve internet bankacılığından IBAN bilgisine ulaşabilirler.

  IBAN Numarası Nedir? Nasıldır?

  26 haneden oluşan, son 16 hanesi hesap numarası olan numaradır. Bu numara ile bankalara arası işlemleri daha pratik yapabiliriz. EFT işlemi bu numara ile daha kolay yapılır.

  EFT işlemini çoğumuz kullanırız. Bu işlem ile farklı bankaların hesaplarına para transferi yapabiliriz. Çalıştığımız bankada bulunan bir hesaba para gönderme işlemine ise havale denir. EFT işlemini bankaya giderek yapabileceğimiz gibi farklı yollardan da yapabiliriz. Bazı özel durumlarda EFT işlemini geri almak ve iptal etmek isteyebiliriz. Bunun için kullanabileceğimiz yöntemler şu şekildedir:

  EFT Nasıl İptal Edilir?

  EFT işlemini iptal etmek biraz zahmetli bir işlemdir. Özellikle gönderdiğiniz para karşı tarafa iletilmişse yapılacak fazla bir şey yoktur. Bunun için parayı gönderdiğiniz kişiyle iletişime geçmeniz daha doğru olacaktır. Yine de önce banka ile iletişime geçerek bilgi almak daha doğru olacaktır. Ancak para transferi henüz gerçekleşmemişse, deneyebileceğiniz yöntemler mevcuttur. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz.

   • Müşteri hizmetlerinden EFT iptal etme
   • İnternet bankacılığından EFT iptal etme
   • Şubelerden EFT iptal etme

  Müşteri Hizmetlerinden EFT Nasıl İptal Edilir?

  Çalıştığınız bankanın müşteri hizmetleri numarasını arayarak görevlilerden yardım alabilirsiniz. Bunun için yanınızda mutlaka dekontunuzu bulundurun. Size sorgu numarasını soracaklardır. Eğer sorgu numarasını bulamıyorsanız, internet bankacılığına giriş yaparak bu numaraya dekont çıkarabilirsiniz.

  İnternet Bankacılığından EFT Nasıl İptal Edilir?

  İnternet bankacılığı sistemine giriş yaparak iptal işlemi yapma imkanınız vardır. İnternet bankacılığına giriş yaparak para transferi bekleyen işlemler sayfasına girin. Burada yaptığınız EFT işlemi bekleme aşamasındaysa iptal edebilirsiniz.

  Şubelerden EFT İptali Nasıl Yapılır?

  Hatalı EFT iptali için banka şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz. Görevli banka memuru size dilekçe doldurtarak iptal işlemini başlatacaktır.