İçeriğe geç

Ziraat Bankası En Fazla Ne Kadar EFT Yapılır?

  Ziraat Bankası müşterileri için birçok hizmet veren köklü bir kamu bankasıdır. Ziraat Bankası müşterileri diğer bankalardaki hesaplara EFT yolu ile para gönderme işlemi yapabilmektedirler. Bu sayede kişiler ödeme ve para transferi işlemlerini güvenle yapmaktadırlar. Ancak her banka gibi Ziraat Bankası da günlük işlemlerde limit belirlemektedir. Bunun amacı bankadaki nakit akışını kontrol altında tutmaktır. Günlük işlem limiti aşılması durumunda, o iş günü bitene kadar tekrar para transferi yapılamaz. Ancak ertesi iş günü tekrar limit dahilinde EFT yapılabilir.

  EFT İşlemi Nedir? Nasıl Yapılır?

  EFT, vadesiz banka hesabından başka bir bankada bulunan vadesiz hesaba para transferi yapılması işlemidir. Elektronik Fon Transferi olan işlemin ismi kısaca EFT olarak kullanılmaktadır. EFT işlemini yapabilmek için gönderici ve alıcıya ait vadesiz hesapların olması gerekir. Bu hesaplar farklı bankalarda olmalıdır. Banka şubesi yada internet şube yardımıyla para transferi işlemi yapılabilir. Bu işlem için 26 haneli IBAN numarası, şube ve hesap numarası, ad soyad bilgileri ve gönderilecek para tutarı bilgileri gereklidir.

  EFT işlemini yapmak için şu yolları kullanabilirsiniz:

  • Bankanızın ATM
  • İnternet bankacılığı
  • Mobil bankacılık uygulaması
  • Telefon bankacılığı

  Bu yollardan size en uygun olanı seçerek kolay ve pratik bir şekilde EFT işlemi yapabilirsiniz.

  Ziraat Bankası En Fazla Ne Kadar EFT Yapılır?

  Ziraat Bankasının bireysel müşterileri için belirlediği günlük EFT limiti, 50 bin TL ile sınırlıdır. Bu limit bütün müşterileri için kullanılan miktardır. Ancak ihtiyaç duymanız halinde bu sınırın artırılması için başvurabilirsiniz. Banka başvurunuz değerlendirdikten sonra bir karara varacaktır. Bu kararı alırken banka ile olan ilişkiniz dikkate alınır. Banka işlem sıklığı, hangi banka ürünlerinin kullanıldığı gibi nedenlerle bu belirlenen limit size az gelebilir. Banka şubesine giderek başvurmanız durumunda değerlendirilerek limit artışınız yapılır. Eğer banka ile ilişkileri iyi olan bir müşteri iseniz, muhtemelen başvurunuz kabul edilir.

  FAST nedir ve EFT’den farkı nedir?

  FAST, TCMB tarafından işletilen, 7/24 kolay para transferi yapılmasını sağlayan yeni nesil anlık ödeme sistemidir.  EFT sisteminde paranın gönderildiği hesaba geçmesi için süre taahhüdü yoktur, gönderen ve alıcı bankaya, teknolojik altyapıya, işlem tutarı gibi faktörlere bağlı olarak işlem süresi uzayabilmektedir. FAST altyapısında ise bu süreler saniyelere düşmekte, en fazla 25 saniye içerisinde tamamlanmayan işlemler iptal edilmektedir. Ayrıca başarılı ve başarısız transferlere ilişkin taraflar anlık olarak bilgilendirilmektedir.