İçeriğe geç

Green Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

  Green Kart ve başvurusu yaparak Amerika Birleşik Devletleri’nde bir ömür boyu yaşamayı garanti altına alabilirsiniz. Hem de çalışma hakkınız da olacak. Oturma, çalışma ve yaşama aynı zamanda eğitim hakkını elde etmek isterseniz Green Kart başvurusu yapılması gerekir. 1990 senesinden bu yana göçmenlik vizesi adı altında Green Kart verilmektedir. Her yıl bir defa çekiliş yapılır. ABD vatandaşı olmayan kişilere kart verilir.

  Kimler Green Kart Başvurusu Yapabilir?

  Green Kart başvurusu yapabilecek kişilerin mutlaka en az lise mezunu olmaları gerekiyor. Lise mezunu değilseniz, eğer son 5 sene içinde en az 2 sene boyunca iş tecrübesi edindiyseniz, başvuru yapabilirsiniz. Eğer başvuru yaptığınız zaman hatalı bilgi verirseniz ya da eksiklik olursa yapacağınız başvurular kabul edilmeyecektir. Her sene hatalı bilgi verilmesi sebebi ile milyonlarca insanın başvurusunun kabul edilmediği bilinmektedir.

  Green Kart Başvurusunu Nereden Yapabilirim?

  Green Kart başvurusu yapmak için ABD resmi göçmenlik bürosunun web sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Başvuruda bulunan kişiler başvuru yaptıkları için ücret ödemeler. Yalnızca başvuru yapan kişilerin gerekli belgeleri eksiksiz şekilde doldurmaları gerekmektedir. Green Kart başvurusu yapan kişilere başvurularını yaptıktan hemen sonra ir başvuru kodu verilecektir. Çekiliş sonrasında bu kartın durumunun ne olduğunu öğrenmek için kodu kullanmanız gerekir.

  Green Kart Başvurusunun Kabul Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

  Green Kart başvurusunun kabul olduğunu öğrenmek için başvuru sırasında belirttiğiniz kişisel e mail adresinizi kontrol etmeniz gerekir. ABD tarafından size mail gönderilir ve bu mail içinde ekte resmi evraklar yer alır. Sizden Sabıka Kaydı ve fotoğraf gibi diğer belgeleri tamamlamanız istenir. Bütün eksiklikler tamamlandıktan sonra da, Amerikan Konsolosluğu’na görüşmeye çağrılırsınız. Mülakatın başarılı olması halinde Green Kart almaya hak kazanmış olursunuz. Hakkınızı kullanmanız için mutlaka son 6 ay içinde ABD’ye giriş yapmanız gerekir.

  Green Kart Başvurusunu Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

  Green Kart başvurusu yaparken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda sıralanmıştır:

  • Aynı anda birden fazla başvuru yapılması mümkün değildir,
  • Türkiye doğumlu olmanız gerekir,
  • Green Kart başvurusu yapmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmez,
  • Green kart başvurusu sırasında vize uzmanlarından destek almanız halinde, hatalı başvuru yapma olasılığınızı düşürmüş olursunuz,
  • Başvurularınızı son haftaya bırakmayın. Aksi halde başvurularınız gecikme nedeni yüzünden kabul edilmeyebilir.
  • Gerekli mesleki tecrübesi olmadan ya da lise mezunu olmadan kart başvurusu yapmak mümkün değildir.

  Green Kart Başvurusunun Sonuçlarını Nasıl Öğrenebilirim?

  Green Kart başvurusunun sonuçlarını öğrenmek isterseniz ilk önce Green Kart web sitesini ziyaret etmeniz gerekir. Sonuçlar her sene olduğu gibi yaz dönemine doğru yani Mayıs ve Haziran aylarında açıklanır. Ardından DV entrant sttus check yazısı altında bulunan check status sekmesine tıklayın. Karşınıza çıkan ekranda devam et seçeneğine tıklayın.  Karşınıza yeni bir ekran açılacak ve bu ekrana confirmation number girilmesi gerekir. Ardından soyadınızı yazın. Son olarak doğum yılınızı girin. Confirmation number unuttuysanız forgot confirmation number linkine tıklayabilirsiniz. Buradan ancak kişisel bilgilerinizi girmeniz halinde, kimliğiniz doğrulanırsa, şifrenizi yenileyebilirsiniz.

  Green Kart başvurularının son sene içinde yüzde 60 artış gösterdiği bilinmektedir. Başvurular hızlı bir şekilde arttığından vatandaşların kart sahibi olma ihtimalleri de azalıyor. Geçmişte başvuru yapan kişilerin kart sahibi olma ihtimali daha yüksekti. Bu nedenle kazanmak için başvurunuzda hata yapmadığınızdan emin olmanız gerekir. Bilgi doldurma sırasında yanlışlık yaparak şansınıza daha da düşürmeniz mantıklı olmaz.