İçeriğe geç

HGS Sorgulama

  HGS otoyol ve köprülerden geçiş yaparken kullanılan sistemdir. Bu sistem ile sürücüler kuyruk beklemeden kolayca geçiş noktasından geçebilirler. Ödeme hgs kartlarından otomatik olarak düşer. Böylece yoğunluk ve trafik oluşmaz. Geçmişte böyle sorunlar çok fazlaydı. Gişelerden geçmek için sıra bekleyen kişiler kuyruklar oluşturuyordu. Devlet bu sorunu çözmek için bazı sistemleri devreye soktu. Şuan HGS ve OGS sistemleri ile geçiş yapılabilmektedir.

  Bu sistemi kullanabilmek için kart almanız gerekir. Kartınıza bakiye yükleyerek geçiş sırasında sorun yaşamazsınız. Bakiyeniz yetersiz olursa geçiş ihlali yapmış sayılır ve ceza alırsınız. Ceza almamak için hgs bakiyenizi düzenli olarak kontrol etmenizde fayda vardır. HGS bakiyesini merak edenler makalemizin devamından faydalanabilirler.

  HGS Sorgulama Nasıl Yapılır?

  HGS sorgulama işlemi için 3 farklı yöntem vardır. Bu yöntemlerden size en uygun olanı hangisi ise işlemi o şekilde yapabilirsiniz.

  • hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden HGS Sorgulama
  • E-devlet üzerinden HGS Sorgulama
  • HGS Çağrı Merkezini arayarak HGS Sorgulama

  hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden HGS Sorgulama

  Bu işlem için PTT’nin HGS müşterileri için oluşturduğu bu internet sayfasına girmeniz gerekiyor. hgsmusteri.ptt.gov.tr adresi üzerinden Hgs Bakiye Sorgulama işlemi gerçekleştirmek için şu adımları izlemelisiniz:

  • Önce hgsmusteri.ptt.gov.tr adresine girin.
  • Müşteri hizmetleri giriş bölümüne gelip e-posta ve şifrenizle birlikte giriş yapın. Eğer isterseniz e-devlet şifrenizle girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • Giriş yaptıktan sonra HGS Bakiye Sorgulama seçeneğini göreceksiniz. Bunun dışında başka hizmetlerden de faydalanabilirsiniz.

  Bu yolu kullanmak için PTT sisteminde üyeliğiniz olmalıdır.

  E-devlet üzerinden HGS Sorgulama

  E-devlet kapısı internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden HGS bakiyenizi sorgulamanız mümkündür. E-Devlet üzerinden HGS bakiyenizi sorgulamak için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

  Bu yöntemle sadece bakiye öğrenme değil, HGS ile ilgili pek çok hizmet alabilirsiniz.

  HGS Çağrı Merkezini arayarak HGS Sorgulama

  HGS bakiyenizi sorgulamak için kullanabileceğiniz yollardan birisi de çağrı merkezini aramaktır. İnternet kullanmayanlar için pratik bir yol denilebilir. Bu yolla bakiyenizi öğrenmek için HGS Çağrı merkezini arayarak, çağrı merkezi görevlisine istediğinizi iletmeniz yeterlidir.

   HGS Çağrı Merkezi : 0 850 460 60 60 

  Bakiye sorgulama dışında farklı sorularınız yada sorunlarınız var ise bu numarayı arayarak çözüm bulabilirsiniz.