İçeriğe geç

HGS’de Beyaz Liste Ne Demek?

  HGS kısaltmasıyla anılan hızlı geçiş sistemi köprü ve otoyolların geçişlerini rahatlatmıştır. Vatandaşlar geçiş kuyruğu beklemek zorunda kalmadan rahatlıkla geçişlerini yapmaktadırlar. HGS’yi kullanabilmek için HGS kartı alınması gerekiyor. Kartınıza önceden yüklediğiniz bakiye ile limitiniz bitene kadar geçiş yapabilirsiniz. Ancak bakiyenizi kontrol edip sürekli dolu tutmanız gerekir. Yetersiz bakiyeye sahip kart sahiplerine, geçiş ücretini ödemeden geçiş yaptığı için cezai işlem uygulanmaktadır. Ceza almanız ve bunun sürekli tekrar edilmesi durumunda adınız listeye alınır.

  HGS’de Beyaz Liste Ne Demek?

  Hızlı geçiş sistemini kullanan sürücülerin uyması gereken birtakım geçiş kuralları vardır. Bu kurallara uyulmadığı taktirde aldığınız cezalar sizin HGS’de tutulan listelere girmenize neden olur. Bu listelere girmeye devam ederseniz sonunda kara listeye alınma durumunuz ortaya çıkar. Kara liste ise HGS kartınızın elinizden alınmasına kadar giden bir yoldur. Kurallara örnek vermek gerekirse; HGS geçiş kartınız varken OGS gişelerinden geçerseniz, bakiyeniz yetersizken geçiş yaparsanız ceza alırsınız. HGS sahibi bir sürücüyseniz ve sürekli yetersiz bakiye cezası alıyorsanız ‘beyaz liste‘ adı verilen listeye girersiniz. Eğer bakiyenizi her zaman yeterli liimitte tutarsanız böyle bir durumla karşılaşmaz, yetersiz bakiye ve listeye alınma sorunu yaşamazsınız. HGS kart kullanıcılarının kartlarında bulunan bakiyeyi sürekli kontrol etmeleri gerekir. Aksi taktirde kara listeye doğru adım adım ilerlersiniz.

  HGS Cezası Nasıl Ödenir?

  HGS cezası alan kişilerin ceza tutarını kendilerine verilen süre geçmeden ödemeleri gerekir. HGS cezası aldıysanız, ödeme yapmak için dört farklı yol bulunmaktadır. Bu yollar;

  • PTT Şubesinden HGS Cezası Ödeme : PTT şubelerinden HGS cezasını ödemeniz mümkündür. Bunun  için size en yakın PTT şubesine gitmeniz yeterlidir.
  • Bankalardan HGS Cezası Ödeme : Anlaşmalı banka şubelerinden HGS ceza ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.
  • İnternetten HGS Cezası Ödeme : Eğer HGS cezanızı internetten ödemek isterseniz bunun için PTT internet şubelerini kullanabilirsiniz. Ptt resmi internet sayfasına girerek ilgili sayfaya tıklayarak ödemenizi yapabilirsiniz.
  • İnternet Şubeden HGS Cezası Ödeme : İnternetten HGS cezası ödemenin bir diğer yolu da anlaşmalı bankaların internet şubeleridir. Banka kartı veya kredi kartı kullanarak buradan da ödemelerinizi yapabilirsiniz.