İçeriğe geç

İzmirim Kart HES Kodu Yükle

  İzmirli vatandaşları toplu taşıma araçlarında kullandıkları İzmirim Kartlarına HES kodu yüklemeleri için gerekli adımlar makalemizde mevcuttur. Bu işlemi anlatmadan önce neden HES kodu yüklenmesi gerektiğini anlatalım. HES Kodu pandemi süreci başladığında ortaya çıkan ve Sağlık Bakanlığı tarafından verilen bir koddur. Bu kod ile riskli olup olmadığınız belirlenir. Hasta yada temaslı olan kişiler riskli gösterilir ve dışarı çıkamaz. Toplu ulaşım gibi insanların yakın temas durumunda olmaları gereken yerlerde riskli kişilerin orada olmaması önemlidir. Bu yüzden ulaşım kartlarına HES kodu tanımlaması yapılır ve riskli kişiler belirlenen süre içinde toplu ulaşımdan faydalanamaz.

  HES Kodu yükleme işleminden önce hes kodunuzu almanız gerekir. Bunun için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

  HES (Hayat Eve Sığar) Kodu Nasıl Alınır?

  HES (Hayat Eve Sığar) kodunuzu almak için birkaç yöntem mevcuttur. Bu yöntemler sms ile, E-devlet üzerinden ve Hayat eve sığar mobil uygulaması üzerinden olmak üzere 3 tanedir. Bu yöntemlerin ayrıntısını görmek için daha önce hazırladığımız HES Kodu Öğrenme başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

  İzmirim Kart HES Kodu Yükle İşlemi Nasıl Yapılır?

  İzmirim Kart HES kodu yükleme işlemi için İzmir Büyükşehir Belediyesi videolar hazırlamıştır. Bu videolar yardımıyla konu hakkında ön bilgi sahibi olabilirsiniz. Videoları izledikten sonra kolayca HES kodu yükleme işleminizi yapabilirsiniz.

  İzmirim Kart HES Kodu Entegrasyonu ile ilgili video için tıklayınız.

  ‘İzmirim Karta HES Kodu nasıl kayıt edilir?’ videosu için tıklayınız.

  Sözel olarak anlatmak gerekirse yapmanız gerekenler aşağıda yazılmıştır.

  İzmirim Kart HES Kodu Yükleme İşleminin Adımları

  HES kodu eşleştirme işlemi için HES kodunuzu aldıysanız artık eşleştirme işlemini yapabilirsiniz. İzmirim Kart’ınıza ile HES kodunuzu eşleştirebilmeniz için önce aşağıdaki bağlantıya tıklayarak eshot.gov.tr adresine girmeniz gereklidir.

  İzmirim Kart ESHOT HES Kodu eşleştirme sayfası için tıklayınız.

  • İlgili sayfaya girdikten sonra artık eşleştirme kısmına geçebiliriz.
  • Bu sayfada HES kodu, kart numarası ve kimlik bilgileri alanları gelecektir. Bu alanları eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurunuz.
  • İletişim bilgileri bölümünde sizden istenen cep telefonu ve e-posta adresi bilgilerini doğru şekilde doldurunuz.
  • Bütün bilgileri kontrol ettikten sonra onaylayınız.