İçeriğe geç

Kredi Kartı Düzenli Limit Artışı Neye Göre Yapılıyor?

  Kredi kartı aldığınızda, size verilen kart belli bir limitte olur. Bu limit dahilinde istediğiniz gibi alışveriş yapabilirsiniz. Banka bu limiti gelir düzeyinize göre hesaplayarak belirler. Bu yüzden herkesin kart limiti farklıdır. Bankalar limitleri belirlerken gelir durumunuza göre ödeme yapabileceğiniz bir seviye belirler ve ona göre kart limitiniz seçilir. Bu limitin belirlenmesinde etken olan bir diğer ayrıntı ise kredi kartı sayınızdır.

  Kredi Kartı Limit Hesaplama Formülü Nedir?

  Kredi kartınıza ait limitini belirlenirken dikkate alınan ilk şart gelir durumunuzdur. Gelirinizi belge ile kanıtlamanız gerekir. Kart limitiniz ilk yıl gelirinizin maksimum iki katı, sonrasında da dört katı olacak şekilde belirlenir.

  Maaşınız arttığı sürece kredi kartı limitiniz de düzenli olarak artış gösterir. Ödeme durumunuzla ilgili bir düzenlemedir.

  Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

  Kart limitiniz gelirinizle orantılı bir hesaplamaya tabi olduğu için ilk olarak belgeleyebileceğiniz gelirinizin artması gerekmektedir. Geliriniz iyileştiğinde kart limitiniz de aynı oranda artacaktır. Kartınızın limitini artırmak istediğinizde bankaya başvuru yapmanız gerekir. Başvurunuzun olumlu sonuçlanması için bir takım özelliklere sahip olmalısınız. Banka ile olan ödeme geçmişinizde sorun olmaması gerekir.

  Borcunuzun hepsini düzenli olarak yatırmış olmalısınız. Asgari tutarı ödeyerek, bu şekilde ödemeye devam ederseniz, son ödeme tarihini geçirirseniz kredi notunuz düşer ve banka kredi çekme, kredi kartı limiti artırma gibi durumlarda talebinizi pek olumlu karşılamaz. Bu yüzden banka ile olan finansal işlemlerinizde hassas olmalısınız. Kredi notunuzu yüksek tutarak avantaj sağlayabilirsiniz.

  Kartınızın limitini artırmak için bankanıza başvuru yapmanız ve dilekçe doldurmanız gerekir.

  Sabit Geliri Olmayanlar Kredi Kartı Alabilir mi?

  Bu durum bankaların tercihine göre şekillenir. Kredi kartı başvurusu yaptığınız banka uygun görüyorsa 1000 TL limitli kredi kartı alabilirsiniz. Kredi kartı alsanız bile limitiniz düşük olur. Bazı bankalar kredi kartı verirken daha az şart arar. Bu tarz çalışan bankalara başvurarak kredi kartınızı alabilirsiniz.

  Asgari ücret gibi düşük gelir grubunda olan kişilerdenseniz, kredi kartı başvurunuzda limitiniz maaşınız üzerinden hesaplanır ve bu gelire uygun olacak şekilde limitiniz belirlenir. Limit artışınız ise takip eden yıllar içinde yine maaşınız dikkate alınarak yapılacaktır.