İçeriğe geç

Mirasçılık Belgesi Alındıktan Sonra Ne Yapılır?

  Kendisine yakınından miras kalan kişiler ilk olarak mirasçılık belgelerini almak zorundadırlar. Bu belgenin alınmasının amacı kendilerine kalan gayrimenkul, taşınır yada taşınmaz mal, banka mevduatı gibi varlıkların kendi üzerlerine geçmesidir. Böylece bu malların kullanım hakkını üzerine alabilirler. Mirasçılık belgesini almak için gereken şartlar oluşmuşsa, kalan bir miras varsa ve sorunsuz bir şekilde varisler arasında haklar paylaşılmışsa mirasçılık belgesi için başvuru oluşturulabilir. Mirasçılık belgesi alındıktan sonra neler yapılması gerektiğini merak edenler makalemizin devamından detaylı bilgi alabilirler.

  Mirasçılık Belgesi Alındıktan Sonra Ne Yapılır?

  Mirasçılık belgesi için başvuru yapıp aldıktan sonra bu belge vergi dairesine verilmelidir. İzlenmesi gereken adımlar şu şekildedir:

  • Türkiye’de vefat edilmiş ise vefat eden kişinin son ikametgahının bulunduğu yerdeki vergi dairesi olmalıdır.
  • Eğer vefak eden kişi yurtdışında vefat etmişse mirasçılık belgesi Türkiye’de son ikamet ettiği yerde bulunan vergi dairesine verilmelidir.

  Mirasçılık belgesi alan kişiler bu şekilde belgeyi vergi dairesine vermelidirler. Mirasçılık belgesi ayrıca bazı işlemlerde talep edilir. Örneğin; tapu işlemleri, dul ve yetim maaşı bağlanması, bankadaki paranın kullanılması gibi durumlarda mirasçılık belgesi talep edilir. Bu belgeleri ibraz ettikten sonra miras kalan haklar kullanılmaya başlanabilir. Miras kaldığını kanıtlamak için kullanılan bir belgedir. Mirasçılık belgesi miras kaldığını gösteren kanıtlayan belge niteliğindedir. Bir çok işlemde talep edilir ve bu işlemlerde yasal mirasçı olduğunu bu hakların kişiye kaldığını kanıtlamak için alınması gerekir. Miras hakkını kanıtlamak için üçüncü şahıslara gösterilmesi gerekiyor. Varislere kalan haklar ve malların kullanımı için ilk yapılması gereken şey mirasçılık belgesinin çıkarılmasıdır. Mirasçılık belgesini bu işi bilen bir avukat yardımı ile almak ve verilmesi gereken yerlere sunmak daha kolaydır. Böylece çıkabilecek sorunları öngören birisi ile daha hızlı ve kolay bir şekilde miras kalan hakları kullanmaya başlayabilirsiniz.

  Mirasçılık belgesini almaya uygun olan varisler noterlere yada Sulh Hukuk makmelerine başvuru yaparak mirasçılık belgelerini alabilirler. Bu konu ile ilgili detayları sitemizde arama yaparak bulabilirsiniz. Hangi durumlarda mirasçılık belgesi almaya hak kazanılır ve nerelere nasıl başvuru yapılmalıdır gibi sorularınızın cevaplarını sitemizde bulabilirsiniz.