İçeriğe geç

Mirasçılık Belgesi Nereden Alınır?

  Mirasçılık belgesi diğer adıyla veraset ilamı olarak bilinir. Kişiye anne baba yada miras aktarma durumu olan yakınlarından kalan taşınmaz yada nakit gibi maddi unsurlar miras olarak aktarılabilir. Miras hakkını elde etmek için bazı şartların oluşmuş olması gerekir. Bu şartların karşılanması durumunda kişiler miraslarını alabilmek için mirasçılık belgesi çıkarmak durumundadırlar. Mirasın kimlere kalacağı ve ne şekilde paylaştırılacağı gibi detaylar açıklığa kavuşturulduğunda mirasçılık belgesi alınarak kalan malların kullanım hakkı için hak iddia edilebilir.

  Mirasçılık Belgesi Nereden Alınır?

  Mirasçılık belgesi almaya hak kazanan varisler aşağıdaki yerlere başvurarak mirasçılık belgelerini alabilirler.

  • Sulh Hukuk Mahkemesine Başvurarak Mirasçılık Belgesi Alma
  • Noterden Mirasçılık Belgesi Alma

  Bu iki yerden birisini seçip gerekli belgeleri götürerek mirasçılık belgesi için başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra mirasçılık belgenizi alabilirsiniz. Noterler bazı durumlarda mirasçılık belgesi verememektedir. Bu durumlar oluşmuşsa size bildirerek Sulh Hukuk Mahkemesine yönlendirmektedir.

  Sulh Hukuk Mahkemesine Başvurarak Mirasçılık Belgesi Alma

  Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak isteyen kişiler miras bırakın kişinin yada varislerin yaşadığı  ve nüfusa kayıtlı oldukları yerde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesine gidebilirler. Gereken belgeleri hazırlayarak Sulh Hukuk Mahkemesine gerekli başvuruyu yapabilirler. Bu işlemleri bilen bir avukat yardımıyla mirasçılık belgesi için başvurmak daha kolay ve hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaktır.

  Noterden Mirasçılık Belgesi Alma

  Noterden almak isteyenler ise nüfus kayıtları karışık değilse, belgeyi talep eden kişi yabancı değilse, Bilir kişi incelemesi yada tanıklık gerekmiyorsa, mirasçılık belgesinde yabancılık unsuru yoksa işlem yapabilirler. Bu durumlara sahip kişiler Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmalıdır. Karışık olmayan mirasçılık belgesi başvurularını noterlere yapabilirsiniz. Eğer durumunuzda sayılan unsarlar varsa Sulh Hukuk Mahkemesine yönlendirilirsiniz.

  Mirasçılık belgesi almak için bazı şartların oluşmuş olması gerekir. Bu şartlara sahip kişiler mirasçılık belgesi alabilirler. Oluşması gereken şartlar şu şekildedir:

  • Miras bırakan kişinin vefat etmesi yada gaiplik kararı çıkmış olması
  • Yasal yada atanmış bir mirasçı olması
  • Mirasta hakkı olan herkesin tespit edilmiş olması
  • 598/2 uyarınca birisinin itiraz etmemiş olması

  Yukarıdaki şartlar oluşmuş ise mirasçılık belgesi almak için başvuru yapılabilir.