İçeriğe geç

Nüfus Müdürlüğü Veraset İlamı

  Veraset ilamı, diğer adıyla mirasçılık belgesi Nüfus Müdürlüklerinden alınamaz. Veraset ilamı almak için belirlenen iki yer vardır. Buralara başvuru yaparak alınabilir. Makalemizin devamında veraset ilamı almak için neler gerektiğini öğrenebilirsiniz.

  Nüfus Müdürlüğü Veraset İlamı

  Veraset ilamı nüfus müdürlüklerinden alınamaz. Ancak veraset ilamı için gerekli belgelerden birisi buraya başvurularak alınmalıdır. Aile nüfus kaydını nüfus müdürlüğünden alarak diğer gerekli belgeler ile birlikte makalemizin devamında anlatacağımız yerlere teslim edebilirsiniz.

  Veraset İlamı Nereden Alınır?

  Veraset İlamı almaya hak kazanan varisler aşağıdaki yerlere başvurarak mirasçılık belgelerini alabilirler.

  • Sulh Hukuk Mahkemesine Başvurarak Veraset İlamı Alma
  • Noterden Veraset İlamı Alma

  Bu iki yerden birisini seçip gerekli belgeleri götürerek Veraset İlamı almak için başvuru yapabilirsiniz. Daha sonra mirasçılık belgenizi alabilirsiniz. Noterler bazı durumlarda Veraset İlamı verememektedir. Bu durumlar oluşmuşsa size bildirerek Sulh Hukuk Mahkemesine yönlendirmektedir.

  Sulh Hukuk Mahkemesine Başvurarak Veraset İlamı Alma

  Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmak isteyen kişiler miras bırakın kişinin yada varislerin yaşadığı  ve nüfusa kayıtlı oldukları yerde bulunan Sulh Hukuk Mahkemesine gidebilirler. Gereken belgeleri hazırlayarak Sulh Hukuk Mahkemesine gerekli başvuruyu yapabilirler. Bu işlemleri bilen bir avukat yardımıyla Veraset İlamı almak için başvurmak daha kolay ve hızlı bir şekilde alınmasını sağlayacaktır.

  Noterden Veraset İlamı Alma

  Noterden almak isteyenler ise nüfus kayıtları karışık değilse, belgeyi talep eden kişi yabancı değilse, Bilir kişi incelemesi yada tanıklık gerekmiyorsa, Veraset İlamı alacak kişiler arasında yabancılık unsuru yoksa işlem yapabilirler. Bu durumlara sahip kişiler Sulh Hukuk Mahkemesine başvurmalıdır. Karışık olmayan mirasçılık belgesi başvurularını noterlere yapabilirsiniz. Eğer durumunuzda sayılan unsarlar varsa Sulh Hukuk Mahkemesine yönlendirilirsiniz.

  Veraset İlamı almak için bazı şartların oluşmuş olması gerekir. Bu şartlara sahip kişiler mirasçılık belgesi alabilirler. Oluşması gereken şartlar şu şekildedir:

  • Miras bırakan kişinin vefat etmesi yada gaiplik kararı çıkmış olması
  • Yasal yada atanmış bir mirasçı olması
  • Mirasta hakkı olan herkesin tespit edilmiş olması
  • 598/2 uyarınca birisinin itiraz etmemiş olması

  Yukarıdaki şartlar oluşmuş ise Veraset İlamı almak için başvuru yapılabilir.