İçeriğe geç

Sigara Cezası Nasıl Sorgulanır?

  Sigara içme cezası kapalı alanlarda içilmesi durumunda kesilir. Sigara içme cezası içilen mekanın sahibine ve sigarayı içene kesilir. Polis yada jandarma bu konuda sorumludur. Gözlem sonucu sigara içildiği tespit edilen alanlarda belirli cezalar kesilir. Kapalı alanlarda içilen sigaranın cezası işletme sahibi ve sigarayı için şahsa ayrı ayrı kesilir ve her ikiside ceza öder. Merak edilen bir konu ise 18 yaş altının sigara içmesi durumunda ceza kesilip kesilmeyeceğidir. 18 yaş altına tütün ürünlerinin satışı dahi yasaktır. Bu yüzden satışı yapan kişilere 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilir.

  Sigara Cezası Nasıl Sorgulanır?

  Kapalı alanlarda sigara içme cezası verilen kişiler cezalarının durumunu var olup olmadığını e-devlet sistemi üzerinden kontrol edebilirler. e-devlet sisteminden sigara cezası sorgulanabilir. Sigara içme cezasını sorgulama işlemi şu şekilde yapılabilir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıyı kullanarak e-devlet giriş sayfasına ulaşın.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  • e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında bulunan arama kutusuna “ceza sorgulama” yazın.
  • Sonra gelen listeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bir hizmet olan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) işlemine tıklayın.
  • Gelen sayfa bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada otomatik olarak var olan cezasının bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Ceza yoksa burada listelenmez.

  e-devlet sisteminden sorgulama yapabildiğiniz için mobil uygulamayı da kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda e-devlet mobil uygulaması var ise giriş yaparak buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulama cihazınızda yoksa uygulama mağazasına girerek kolayca indirebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak kolayca e-devlet kapısı mobil uygulamasına ulaşabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Uygulama mağazasında bulunan yükle butonuna tıkladıktan sonra yukarıda anlatılan adımları takip edebilirsiniz. Mobil uygulamada da sisteme giriş yapmanız gerekir.

  Sigara İçme Cezası Nasıl Ödenir?

  Size yazılan tutanakta cezanın nereye ödeneceği yazar. Mal müdürlüklerine ödenir. Sorgulama sırasında bu bilgiye ulaşabilirsiniz. Genelde sigara içme cezası nerede kesildiyse oraya bağlı müdürlüklere ödenir.