İçeriğe geç

Sigara İçme Cezası Nasıl Sorgulanır?

  Sigara içme yasağı, 4207 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda değişiklik yapan 5727 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun, TBMM’de 3.1.2008 tarihinde kabul edilmiştir. Yasak kanunun gelmesi ile birlikte kapalı mekanlarda tütün ürünlerinin tüketilmesi yasaklandı. Kapalı alanlarda sigara içmeye devam eden kişiler ve bu mekanların sahiplerine ceza kesilmektedir. Eğer kamu kurum ve kuruluşu ise idari ceza verilmektedir. İçişleri Bakanlığı konu ile ilgili genelge yayınlamıştır. Bu genelgede vatandaşların yoğun olarak bulunduğu cadde ve sokaklar ile ihtiyaç duyulan meydanlar, toplu taşıma araçlarına binilen duraklarda sigara içmek yasaklandı. 

  Sigara İçme Cezası Nasıl Sorgulanır?

  e-devlet üzerinden ceza sorgulaması yapılabilir. e-devlet internet sitesi ve mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

  e-devlet internet sitesi üzerinden Sigara içme cezası sorgulama

  Kapalı alanlarda sigara içme cezası verilen kişiler cezalarının durumunu var olup olmadığını e-devlet sistemi üzerinden kontrol edebilirler. e-devlet sisteminden sigara cezası sorgulanabilir. Sigara içme cezasını sorgulama işlemi şu şekilde yapılabilir:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıyı kullanarak e-devlet giriş sayfasına ulaşın.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  • e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında bulunan arama kutusuna “ceza sorgulama” yazın.
  • Sonra gelen listeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bir hizmet olan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) işlemine tıklayın.
  • Gelen sayfa bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada otomatik olarak var olan cezasının bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Ceza yoksa burada listelenmez.

  e-devlet mobil uygulaması üzerinden sigara içme cezası sorgulama

  e-devlet sisteminden sorgulama yapabildiğiniz için mobil uygulamayı da kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda e-devlet mobil uygulaması var ise giriş yaparak buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulama cihazınızda yoksa uygulama mağazasına girerek kolayca indirebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak kolayca e-devlet kapısı mobil uygulamasına ulaşabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Uygulama mağazasında bulunan yükle butonuna tıkladıktan sonra yukarıda anlatılan adımları takip edebilirsiniz. Mobil uygulamada da sisteme giriş yapmanız gerekir.