İçeriğe geç

Sigara Cezası Sorgulama

  Kapalı alanlarda ve kalabalık yerlerde sigara içmek yasaktır. Bu yasağa göre belirlenen mekanlarda ve yerlerde sigara içen vatandaşlara ceza kesilir. Eğer bir mekanda ise mekan sahibine de ceza kesilir. Bu cezayı sorgulamak isteyen ve detaylarını görmek isteyen bireyler e-devlet sistemini kullanarak kolayca öğrenebilirler. Sigara cezası alanlar yada alıp almadığını merak edenler, makbuzunu kaybedenler e-devlet sistemine girip konu hakkında bilgi alabilirler. Size kesilen ceza makbuzunda cezanın nereye ne kadar yatırılacağı belirtilir. Bunu e-devlet sisteminden de öğrenebilirsiniz.

  Sigara Cezası Sorgulama

  İki farklı şekilde sorgulamak mümkündür. İkiside e-devlet sistemi üzerindendir.

  • e-devlet internet sitesinden Sigara Cezası Sorgulama
  • e-devlet mobil uygulamasından Sigara Cezası Sorgulama

  e-devlet internet sitesinden Sigara Cezası Sorgulama

  Kapalı alanda yada topluma açık kalabalık yerlerde sigara içenler aldıkları ceza ile ilgili detaylara e-devlet sisteminden ulaşabilirler. e-devlet sistemine internet sitesinden girerek sorgulama yapmak isteyenler aşağıdaki adımları izleyebilirler.

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıyı kullanarak e-devlet giriş sayfasına ulaşın.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  • e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında bulunan arama kutusuna “ceza sorgulama” yazın.
  • Sonra gelen listeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bir hizmet olan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) işlemine tıklayın.
  • Gelen sayfa bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada otomatik olarak var olan cezasının bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Ceza yoksa burada listelenmez.

  e-devlet mobil uygulamasından Sigara Cezası Sorgulama

  e-devlet mobil uygulaması üzerinden sigara cezası sorgulama işleminizi kolaylıkla yapabilirsiniz. Bunun için mobil uygulamayı akıllı cihazınıza indirmelisiniz.  Akıllı telefonunuzda e-devlet mobil uygulaması var ise giriş yaparak buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulama cihazınızda yoksa uygulama mağazasına girerek kolayca indirebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak kolayca e-devlet kapısı mobil uygulamasına ulaşabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Uygulama mağazasında bulunan yükle butonuna tıkladıktan sonra yukarıda anlatılan adımları takip edebilirsiniz. Mobil uygulamada da sisteme giriş yapmanız gerekir.

  Yükleme tamamlandıktan sonra Tc kimlik numaranız ve e-devlet şifrenizle birlikte sisteme giriş yapmalısınız. Giriş yaptıktan sonra Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) şeklinde arama yapın. Arama sonucunda gelen ekranda ilgili sayfaya tıklayın. Tıkladıktan sonra var olan cezanızı görebilirsiniz.