İçeriğe geç

Sigara İçme Cezası e-devlette Görünür mü?

  Sigara içme yasağı ile kapalı alanlarda tütün ürünleri kullanmak artık yasak. Kanun ile belirlenen alanlarda sigara içilmesi durumunda ceza kesilmektedir.  İşyerlerine ve sigarayı içen şahıslara ayrı ayrı ceza kesilir. Kanunda otobüs durakları, kapalı alanlar, yoğun olan cadde ve sokaklar, meydanlar yasak kapsamındadır. Kapalı işletmelerde de sigara içmek yasaktır.

  Sigara İçme Cezası e-devlette Görünür mü?

  Evet. Sigara içme cezası e-devlet sisteminde görüntülenebilir. Cezanızın durumunu miktarını buradan görmeniz mümkündür. E-devlet mobil uygulaması yada internet sitesini kullanarak kolayca sorgulamayapabilirsiniz. Sigara içme cezası sorgulaması nasıl yapılır merak ediliyorsanız aşağıdaki başlığı inceleyebilirsiniz.

  Sigara İçme Cezası Sorgulama e-devlet

  e-devlet sistemi üzerinden sigara içme cezanızı sorgulayabilirsiniz. Burada ceza ile ilgili bilgilere ulaşılabilir. Sigara içme cezası kesilirken size makbuz verilir. Burada da gerekli bilgiler mevcuttur. Cezanını nereye yatırılacağı bilgisi gibi. Makbuzunuzun kaybettiyseniz e-devlet üzerinden detaylara ulaşabilirsiniz. Sigara içme cezası sorgulamasını şu şekilde yapabilirsiniz.:

  • Öncelikle aşağıdaki bağlantıyı kullanarak e-devlet giriş sayfasına ulaşın.

  e-devlet resmi internet sitesine girmek için buraya tıklayınız.

  • e-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranız ile birlikte sisteme giriş yapın.
  • Giriş yaptıktan sonra sayfanın üst kısmında bulunan arama kutusuna “ceza sorgulama” yazın.
  • Sonra gelen listeden Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığına bağlı bir hizmet olan Ceza Sorgulama (Gerçek Kişi) işlemine tıklayın.
  • Gelen sayfa bağlantısına tıkladıktan sonra karşınıza gelen sayfada otomatik olarak var olan cezasının bilgilerine ulaşabilirsiniz.
  • Ceza yoksa burada listelenmez.

  e-devlet sisteminden sorgulama yapabildiğiniz için mobil uygulamayı da kullanabilirsiniz. Akıllı telefonunuzda e-devlet mobil uygulaması var ise giriş yaparak buradan da sorgulama yapabilirsiniz. Mobil uygulama cihazınızda yoksa uygulama mağazasına girerek kolayca indirebilirsiniz. Aşağıdaki bağlantıları kullanarak kolayca e-devlet kapısı mobil uygulamasına ulaşabilirsiniz.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Uygulama mağazasında bulunan yükle butonuna tıkladıktan sonra yukarıda anlatılan adımları takip edebilirsiniz. Mobil uygulamada da sisteme giriş yapmanız gerekir.

  Daha sonra internet sitesinde yapıldığı gibi arama kısmına yazarak ilgili sayfaya ulaşabilirsiniz.