İçeriğe geç

Doğum Parasının Yattığını Nasıl Öğrenirim?

  Çocuğun sağ doğması ve diğer şartların olması ile ortaya çıkan doğum parası hakkınızın durumunu sorgulamak için aşağıdaki yöntemleri kullanabilirsiniz. Doğum parası almak için gereken şartlar karşılanıyorsa Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına başvuru yaparak doğum paranızı alabilirsiniz.

  Doğum Parasının Yattığını Nasıl Öğrenirim?

  Doğum parası sorgulama işlemi için şu yöntemleri kullanabilirsiniz.

  • Ptt İşyerlerinden Doğum Parası Sorgulama
  • PTT Müşteri Hizmetlerini Arayarak Doğum Parası Sorgulama
  • E-Devlet Aracılığı İle Doğum Parası Sorgulama
  • Aile ve Sosyal İşler Bakanlığının ALO 144 Hattını Arayarak Doğum Parası Sorgulama

  Ptt İşyerlerinden Doğum Parası Sorgulama

  Doğum parasının yatıp yatmadığını sorgulamak için PTT işyerlerine ulaşabilirsiniz. Buradan aradığınız bilgiye ulaşabilirsiniz. Eğer yattıysa çekebilirsiniz. Ptt işyerlerine ulaşabilmek için adres bilgisini aşağıdaki bağlantıdan kolayca sorgulama yapabilirsiniz. PTT işyerlerinin bilgisine ulaşmak için bulunduğunuz il ve ilçeyi seçmeniz gerekir. PTT işyerinde görevli TC kimlik numaranız ile sorgulama yapabilir.

  Tüm üye işyerlerini görmek için tıklayınız.

  PTT Müşteri Hizmetlerini Arayarak Doğum Parası Sorgulama

  PTT müşteri hizmetleri size bu konuda bilgi verebilir. Aşağıdaki numarayı arayarak doğum parası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

  PTT müşteri hizmetleri numarası : 444 1 788

  Aile ve Sosyal İşler Bakanlığının ALO 144 Hattını Arayarak Doğum Parası Sorgulama

  Doğum parası ile ilgili işlemlerin ve başvurunun yapıldığı Aile ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın Alo 144 adlı hizmet hattını arayarak doğum parasının durumunu sorabilirsiniz. Bakanlığını sunduğu ALO 144 hattı ile doğum parası alıp almayacağınızı ve yatma zamanını öğrenebilirsiniz.

  E-Devlet Aracılığı İle Doğum Parası Sorgulama

  e-devlet kapısı sistemini kullanarak kolayca sorgulama yapabilirsiniz. Bu işlem için e-devlet resmi internet sitesi yada mobil uygulamasını kullanabilirsiniz.

  E-devlet Kapısı uygulamasına giriş sayfasına gitmek için tıklayınız.

  Play store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  App store üzerinden e-devlet kapısı mobil uygulamasını indirmek için tıklayınız.

  Yapmanız gerekenler ; internet sitesinden yada mobil uygulamadan giriş sayfasına gelin ve TC kimlik numaranız ile sisteme giriş yapın. Daha sonra arama kısmına Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yazın. Karşınıza bakanlıkla ilgili sorgulama sayfaları listenelecektir. Doğum parası sorgulama kısmından başvurunuzun durumunu görebilirsiniz.