İçeriğe geç

VGM Sonuçları

  Vakıflar Genel Müdürlüğü, geçmişte kurulan ve köklü bir kurumdur. Türkiye’deki tüm vakıfları denetlemek ile yükümlüdür. 1920’den bu yana hizmet vermektedir. Osmanlı zamanında hizmet veren vakıfların tek bir çatı altında toplanması ile kurulmuştur. Bu vakıfların faaliyetleri denetlenmektedir. Bu vakıfların sahip olduğu taşınmazlar restore edilerek bakım ve mülkiyetini üstlenmiştir. Daha sonra çalışmak üzere istihdam edilen kişiler ile birlikte yardım faaliyetlerine devam edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü Vakıfbank’ın sahibidir. Yönetilen vakıflardan elde edilen gelir ve toplanan yardımlar ile Türkiye’de yaşayan ve eğitim gören öğrencilere burs imkanı sunulur.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

  Öncelikle burs başvurusu yapılması gerekir. Burs başvurusu yapıldıktan sonra sonuçların açıklanma tarihi beklenir. Başvuru süresi bittikten sonra Vakıflar Genel Müdürlüğü Bölge Müdürlüklerince başvuru değerlendirme işlemi yapılır.

  Başvurular değerlendirilip uygun olanlar belirlendikten sonra bazı öğrencilerden belge istenmesi gerekebilir. Bu öğrencilere verdikleri iletişim bilgileri ile ulaşılır. Bu yüzden formda belirttiğiniz iletişim bilgilerinin güncel olması önemlidir. Verdiğiniz iletişim bilgileri kullanılarak size ulaşılır ve bilgi verilir. Bursu kazanan öğrencilerden yada tekrar değerlendirme yapılmak istenen öğrencilerden belgeler istenebilir. Bu belgeleri hazırlayarak sunmanız gerekir. Belge istenen öğrenciler bu belgeleri Vakıflar Genel Müdürlüğü bölge müdürlüklerine vermek durumundadırlar. Eğer belgeler götürülmezse burs iptal olur. Bu değerlendirme süreci de tamamlandıktan sonra başvuru sonuçları Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi üzerinden duyurulur. Her sene duyuru sayfasının adresi değiştiği için size net bir adres veremiyoruz ancak Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesine girerek duyuruları takip edebilirsiniz.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü resmi internet sitesi için buraya tıklayınız.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü duyuru sayfası için buraya tıklayınız.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) Kimlere Burs Verir?

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Ortaöğrenim Bursu : Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM)  bursu Milli Eğiim Bakanlığına bağlı bir eğitim kurumunda öğrenim gören öğrencilere verilir. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri bu burs kapsamı içinde yer alır.

  Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu : VGM yükseköğretim bursu Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilere verilmektedir. İhtiyaç sahibi ön lisans ve lisans programı öğrenciler, bu burs kapsamında Ekim ve Mayıs ayları arasındaki 8 aylık dönemde Vakıflar Genel Müdürlüğünden burs alabilmektedirler.