İçeriğe geç

Kredi Kartı HES Kodu Tanımlama

  Kredi kartı, bankaların ve bazı finans kuruluşlarının müşterilerine verdiği, anlaşmalı POS cihazı bulunan alışveriş noktalarında ödeme amaçlı veya banka ATM’lerinden nakit avans çekmek amaçlı kullanılabilen, yapılan harcamaların aylık olarak bankaya tek seferde ya da taksitlerle ödenmek zorunda olunduğu, nakit paraya alternatif bir ödeme aracıdır. Kredi kartı düzenli ve imkanları göz önüne alarak kullanıldığında avantajlı bir ödeme aracıdır. Ancak ödeme koşulları ve bakiyeyi kendinizi aşacak şekilde zorlamanız durumunda içinden çıkılamayacak borçlara girilebilir. Kredi kartını kendi finansal durumunuza göre kulanmanız önemlidir.

  Pandemi döneminde hastalığın yayılmaması amacıyla ortaya çıkan HES kodunu kredi kartınıza yükleyerek kullanmanız mümkündür. Günümüzde kredi kartları toplu taşıma araçlarında kullanılabilmektedir. Bu yüzden HES kodu tanımlaması yapılması gerekir. Bu işlemi nasıl yapacağınızı makalemizde bulabilirsiniz.

  Kredi Kartına HES Kodu Nasıl Tanımlanır?

  Bu işlem için gerekli olan bilgiler T.C. kimlik numaranız, HES kodunuz ve kredi kartı numaranızdır. Ulaşım kartlarının HES kodu yükleme sayfalarında kredi kartınıza HES kodu tanımlayabilirsiniz.

  Temassız Kredi Kartlarına HES Kodu Nasıl Tanımlanır?

  Temassız kredi kartınıza HES kodu tanımlamak için yapmanız gerekenler şu şekildedir:
  • Öncelikle bulunduğunuz ilin HES kodu tanımlama sayfasına ulaşın.
  • Sayfada karşınıza gelen kutuları sırası ile şu bilgiler ile doldurun.
  • TC kimlik numaranızı ve HES kodunuzu ilgili alanlara yazın.
  • Sonra ulaşım kartı numarası yazılması gereken yere 16 haneli kredi kartı numaranızı yazın.
  • Üç kutucuğu da doldurduktan sonra KVKK Aydınlatma Metni ve Açık Rıza Beyanı ‘nı okudum, anladım ve kabul ediyorum. seçeneğini onaylayın ve ardından TANIMLA seçeneğine basın.
  • Temassız kredi kartınıza HES kodunuzu tanımlama işlemi bu kadardır.

  Bazı şehirlerin HES kodu yükleme sayfalarına aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.